Spojené Státy Americké

Niagarské vodopády

kvě 25 2015

Teskně hučí Niagára, teskně hučí do noci… tak se o Niagarských vodopádech zpívá ve známé písni. Pravdou však je, že spíše burácí do noci. Tenhle vodopád na východní hranici Spojených států amerických a Kanady není žádný drobeček. Právě naopak, jak se přesvědčí každoročně asi 11 milionů návštěvníků.

Niagarské vodopády se dělí na americkou a kanadskou část, nachází se přesně na hranici mezi těmito dvěma státy. Na té kanadské straně se sbírá voda ve Velkých kanadských jezerech, na americké straně padá ta obrovská masa vody dolů a lidé ji dole obdivují ve člunech a s pláštěnkami. Z Erijského jezera voda vytéká do jezera Ontario o několik desítek metrů pod ním. Niagarské vodopády tvoří celkem tři samostatné vodopády, z nichž ten nejvyšší (říká se mu podkova) měří 52 metrů na výšku. Každou vteřinu přeteče přes hranu vodopádů asi 5900 metrů krychlových.

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády v celé své kráse - autor: Bosintang - commons.wikimedia.org

Po dlouhá staletí o Niagárských vodopádech nevěděl nikdo kromě původních amerických domorodců, od 17. století už to ale neplatí. Brzy k vodopádům začali proudit vědci, cestovatelé, badatelé a romantici hledající ráj na zemi. Není divu, že se Niagarské vodopády staly jednou z prvních chráněných oblastí v USA a také jednou z prvních turistických oblastí v Severní Americe. Byl tu postaven první visutý železný most, kterému se přezdívalo Most líbánek, a podél břehů bylo postaveno hned několik továren, které využívaly obrovské přírodní energie vytvářené pohybem vody.

Niagarské vodopády jsou nejrychleji ustupující vodopády na světě (při nejvyšší erozní síle prý ustupovaly jeden a půl metru ročně) a vše se ještě nezhroutilo díky pevnému silurskému vápenci. V současnosti ale vodopády ustupují jen o několik centimetrů ročně. Vnímáme je jako něco neměnného, ale pravdou je, že dříve nebo později tato přírodní nádhera zanikne. Podle vědců to však potrvá až dva tisíce let.

Určitě si nenechte ujít příležitost užít si Niagárské vodopády zblízka. Umožní vám to výletní lodě, které vám nabídnou pláštěnku a asi 25 minutovou plavbu okolo vodopádů až do srdce podkovy. Tenhle výlet se dá absolvovat z americké i kanadské strany a vyjde vás na zhruba 20 dolarů. A počítejte také s tím, že i přes pláštěnku dostanete pořádnou sprchu.