Spojené Státy Americké

Willis Tower

čec 16 2014

Na území Spojených států amerických je celá řada velmi vysokých mrakodrapů. Mrakodrap Willis Tower dříve známý jako Sears Tower, který stojí v Chicagu, je však jedním z nejznámějších amerických mrakodrapů.


Nejvyšší mrakodrap ve Spojených státech
Willis Tower je nejvyšší mrakodrap na území Spojených států amerických. Výška této grandiózní budovy je 442 metrů. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších budov v Chicagu, protože výhled z takové výšky láká všechny turisty. V minulosti se tento slavný mrakodrap jmenoval Sears Tower a není zrovna nejmladší, protože byl postaven už v roce 1973. Od té doby je však nepřehlédnutelným symbolem města u Michiganského jezera. Willis Tower tak nesmí chybět na žádné pohlednici a fotce tohoto amerického velkoměsta, které v současné době čítá přes 2 700 000 obyvatel.

DSC00063

Willis Tower foto Černý tulipán

Svého času nejvyšší stavba světa
Stavba mrakodrapu v sedmdesátých letech minulého století nebyla nikterak dlouhá, naopak vše se uskutečnilo v docela krátkém čase, takže stavba byla hotovo za pouhé tři roky. Již od začátku dostavění v roce 1973 šlo o nejvyšší stavbu na světě. Toto prvenství si tehdejší Sears Tower udržel plných dvacet pět let. Teprve po tomto období přišla vyšší stavba, která chicagský zázrak pokořila. Jednalo se o mrakodrap Petronas Twin Towers, který byl postaven v asijském Kuala Lumpur. Sears Towers alias Willis Tower se však s touto porážkou nesmířila, neboť v roce 2000 šlo opětovně o nejvyšší stavbu na světě. Stačilo, aby anténa byla prodloužena dlouhým nástavcem, takže výšková budova měřila 527 metrů. Nyní je však nejvyšší budovou světa věž Burj Khalifa, která měří neuvěřitelných 828 metrů.

DSC00064

Willis Tower foto Černý tulipán 

Technické parametry celé stavby
Hlavním designérem celé stavby byl Bruce Graham, který stvořil nejenom vysokou, ale také krásnou výškovou budovu. Mrakodrap má celkem 108 poschodí a 108 výtahů. Zcela unikátní je sto třetí patro, kde jsou tři prosklené výlohy, odkud je fascinují výhled na celé Chicago. Pod nohama máte všude sklo, navíc jsou prosklené balkóny mírně vysunuté z celé budovy. Celková váha budovy je 225 500 tun. Vstup do věže není samozřejmě zdarma, vstupenka stojí necelých 15 amerických dolarů, ale být v takové výšce určitě stojí za tyto peníze.