Spojené Státy Americké

Národní památník Mount Rushmore

led 17 2014

Když se řekne Mount Rushmore, každému se jistě vybaví čtyři obrovské tváře amerických prezidentů vytesané do skály. Pro Američany má tato památka obrovský význam spíše z hlediska národního dědictví, my jako turisté se ale kromě toho můžeme kochat krásným okolím a navštívit také další místa poblíž.

Mount Rushmore National Memorial se nachází v blízkosti města Keyston v pohoří Black Hills v Jižní Dakotě. Slavná majestátní socha vytesaná do žuly vznikala mezi lety 1927 a 1941, kdy na ní pracovalo více než čtyři sta dělníků. Zobrazuje hlavy významných amerických prezidentů George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Výška monumentu činí osmnáct metrů, socha se navíc nachází v nadmořské výšce 1745 metrů nad mořem.

Mount Rushmore

Národní památník Mount Rushmore - commons.wikimedia.org

Mount Rushmore se stal americkým symbolem svobody, demokracie, lásky k vlasti a její kultuře. Socha však není to jediné, co tu můžete obdivovat. Nachází se totiž v krásném přírodním prostředí hor, které se přímo nabízí k procházce. Jednou z možností je projít se po stezce nazvané Prezidentská (Presidential Trail), kterou můžete vystoupat až k památníku, místo abyste tam dojeli autem. Další z možností vám umožňuje vyzkoušet si rekreačně horolezectví.

Pokud vás Mount Rushmore zajímá i se všemi podrobnostmi, můžete navštívit návštěvnické centrum Lincoln Borglum Visitor Center, kde se v krátkém filmu dozvíte vše podstatné o vzniku a poselství sochy. Zavítat můžete také do sochařského studia, ve kterém autor monumentu Gutzon Borglum pracoval na koncepci budoucí slavné sochy.

Všechny vstupy v památníku Mounte Rushmore jsou zdarma, zaplatíte pouze za parkování u objektu, který však není nijak ohraničen.

Na závěr je tu malá zajímavost: Geologové předpokládají, že každých deset tisíc let se žula památníku Mount Rushmore ztenčí o pouhé necelé tři centimetry.