Švýcarsko

St. Gallen – středověké švýcarské město

led 09 2016

St. Gallen patří k místům, které stojí za to navštívit, pokud zrovna cestujete po Švýcarsku. Nachází se ve východní části této země nedaleko od Bodamského jezera. Je zasazené v překrásné krajině, která kombinuje jezerní rovinné plochy a vrcholky hor Appanzell. Připočítejte k tomu historickou atmosféru města a máte parádní tip na výlet.

St. Gallen je město se silnou kulturní a historickou tradicí. Ve středověku bylo považováno za významné evropské centrum kultury a vzdělání. Tato tradice zde stále přetrvává, dnes je totiž St. Gallen univerzitním městem a cílem mnohých turistů.

Základy budoucího osídlení zde vznikly na počátku sedmého století, kdy si tady irský mnich Gall zřídil svou poustevnu a kde později vyrostlo benediktinské opatství velkého významu. Byla v něm vybudována klášterní knihovna, která získala mnoho unikátních spisů a děl.

St Gallen

Věže katedrály v St. Gallen - autor: Ruedi Lindegger - commons.wikimedia.org

Mezi nejvýznamnější památky St. Gallen patří originální barokní katedrála s přilehlou knihovnou zdejšího opatství, o které již byla řeč. Knihovna, která se chlubí jedním z nejskvostnějších rokokových interiérů v Evropě, je zdobená freskami a dřevořezbami a má ve vlastnictví přes 140 tisíc ručně psaných spisů velké hodnoty. Nejstarší jsou dokonce více než tisíc let staré.

Klášterní komplex je od roku 1983 po právu zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a je hlavní historickou dominantou St. Gallen. Kromě knihovny si zde můžete prohlédnout i románskou kryptu, ve které jsou uloženy ostatky opatů, a kterou vyzdobili přední evropští umělci té doby. Nedaleko od kláštera se také nachází novogotický kostel svatého Vavřince.

Určitě se nezapomeňte projít po staré části města, jejíž středověkou atmosféru dotváří mnoho měšťanských domů s malovanými fasádami a zdobenými arkýři. Narazíte tu také na mnoho obchůdků s ručními výšivkami a luxusními látkami či krajkami, které odkazují na místní specialitu a ekonomické zaměření města v minulosti.