Švýcarsko

CERN - ženevské centrum částicové fyziky

lis 21 2014

Švýcarsko se může chlubit sídlem jedné z nejváženějších moderních vědeckých organizací, takzvaného CERNu. Její jméno vzniklo z francouzského názvu Conseil Européen pour la recherche nucléaire neboli Evropská organizace pro jaderný výzkum. CERN je největší výzkumné centrum částicové fyziky na světě.

CERN sídlí ve švýcarské Ženevě už od roku 1954, kdy byla organizace založena. Má za cíl sdružovat evropské státy, respektive ty nejnadanější vědce, a provádět výzkum v oblasti částicové a jaderné fyziky. V současnosti se na bádání podílí dvacet členských států a osm pozorovatelů. Česká republika je členem organizace od roku 1993.

CERN

Řídící místnost CERNu - autor: Torkild Retvedt - commons.wikimedia.org

CERN je velice zajímavý i pro nevědeckou veřejnost, protože výzkumy zde prováděné nám mohou zodpovědět některé z velice zajímavých a palčivých otázek našeho bytí jako například: Jak vznikla hmota? Co utváří náš vesmír, hvězdy či planety? Na odpovědích, které nám možná CERN přinese, závisí i rozvoj budoucích technologií, průmyslu a tudíž i celé naší společnosti. CERN se také ve velké míře podílí na vzdělávání nejen mladých vědců, ale i veřejnosti.

CERN disponuje největšími a nejsložitějšími vědeckými zařízeními na světě. Mnozí, kteří četli román Andělé a démoni od Dana Browna, si jistě vzpomenou na slavný urychlovač částic, s pomocí kterého dokáží vědci téměř nasimulovat poměry blízké těm panujícím ve vesmíru těsně po velkém třesku. CERN se tedy mimo jiné snaží zodpovědět i na otázku, jak je možné, že několik miliard let po svém vzniku je svět takový, jak ho známe.

CERN můžete navštívit i vy, pokud vás zajímá věda. Organizace nabízí možnost zúčastnit se vzdělávacích programů, komentované prohlídky nebo letní školy především pro studenty a učitele. Pokud se ale porozhlédnete na internetu, určitě se vám podaří sehnat nějaký zájezd, který by vám umožnil se do CERNu podívat.