Švýcarsko

Hrad Chillon - švýcarská romantika

říj 21 2014

Hrad Chillon patří mezi nejromantičtější zámky na světě. Leží na břehu Ženevského jezera, na jehož hladině se odráží i vysoké hory i s Mont Blancem, nejvyšším vrcholem Evropy, v pozadí. Chystáte-li se do Švýcarska, pak hrad na své cestě určitě nemiňte.

Hrad Chillon je nenápadným klenotem ze 13. století, který vznikl přestavbou z původní pevnosti a který leží na opačné straně Ženevského jezera, než na jakém se nachází Ženeva. Jeho romantickému vzezření navíc nahrává fakt, že s jeho minulostí je spjat osud jednoho z největších romantických básníků, Lorda Byrona. Byron byl vězněn v místním žaláři (dodnes se zde zachoval jeho podpis na pilíři žaláře) a do hradu Chillon zasadil i svou báseň Vězeň chillonský.

Chillon

Hrad Chillon a Mont Blanc - autor: Zacharie Grossen - commons.wikimedia.org

Hrad Chillon leží nedaleko města Montreux v malebné švýcarské krajině, ve které kontrastují úrodné zelené nížiny plné vinic a zasněžené vysoké vrcholy Alp. Dostanete se k němu po mostě, který vede přes hradní příkop. Zajímavostí je, že příkop nebyl uměle vybudován, stavitelé hradu zde příhodně využili terénu a vystavěli hrad Chillon na malém ostrůvku, který už je dnes kompletně zastavěný a vůbec nejde vidět, až na pár kamenů.

 Hrad i dřívější pevnost stály na velice strategicky výhodném místě, které umožňovalo mít v moci cestu vedoucí kolem Ženevského jezera. Majitelé hradu zde po mnohá staletí vybírali mýtné.

Pověstná je také zdejší žalář vybavená tlustými mohutnými zdmi, ze kterých nebylo úniku. Návštěvníky láká také temné sklepení, kterým prorůstá skála, na jejímž základu hrad stojí. I ve vyšších patrech hradu je však mnohé k vidění, zejména umělecké sbírky, kaple či panské pokoje. Mnozí si také pochvalují nádherný výhled z hradních věží. Bohužel však hrad přišel o mnohé z majetku při krvavých revolucích, takže zde nespatříte žádný starobylý nábytek.

Hrad Chillon je pro návštěvníky otevřen denně po celý rok kromě 1. ledna a 25. prosince. V sezoně je otevřeno od 9 do 19 hodin, v ostatních měsících je otevírací doba kratší od 9 do 17 či 18 hodin. Vstupné do hradu vás vyjde na 12,50 švýcarských franků za dospělého, 6 franků za dítě od 6 do 18 let a 10,50 franků stojí zlevněné vstupné (studenti, ZTP).