Švýcarsko

Jardin Anglais - anglický park v Ženevě

srp 13 2014

Ženeva je nádherné švýcarské město, které leží u břehu Ženevského jezera jen kousek od hranic s Francií. Najdete tu zajímavé památky, spoustu muzeí a kulturního vyžití, výborné restaurace i kavárny, ale také místa, kde si můžete odpočinout a nabrat síly k dalšímu prozkoumávání. Jedním z nich je i Jardin Anglais neboli Anglická zahrada.

Jardin Anglais je krásný barevný park v anglickém stylu, který najdete na nábřeží Promenade du Lac. Je odtud tedy krásný výhled na jezero i přístav a architekturu táhnoucí se podél břehu typickou pro toto druhé největší město Švýcarska. Jardin Anglais patří mezi hojně navštěvovaná místa turisty, a není se čemu divit. Ve shonu velkoměsta totiž působí jako oáza pro duši.

Horlogue Fleurie ženeva

 

Květinové hodiny - autor: Jose Manuel - commons.wikimedia.org

Park je bezpochyby nejkrásnější v měsících, kdy v něm rozkvétají květiny i stromy a kdy je celý svěže zelený. Je pečlivě udržovaný a opečovávaný, takže je na něj jen radost pohledět. Za teplých dní v něm spatříte spoustu místních i turistů při odpočinku, ať už aktivním (třeba při procházce nebo běhu) či pasivním (při pikniku či prostě jen užívání si pěkného počasí). V Jardin Anglais je spousta příjemných zákoutí, kam se uchýlit. Můžete si najít místo ve stínu stromu nebo se usadit na lavičce obklopené barevnými květinami. V centru parku se také nachází kavárna Potinière. A pokud vám vyhládlo, je tu možnost zavítat do restaurace na lodi plující po jezeře.

V Jardin Anglais můžete také pokračovat v obdivování památek. Hned u vchodu jsou umístěné obrovské hodiny vytvořené jen z květin. Jmenují se Horloge Fleurie a jsou poctou švýcarskému hodinářskému řemeslu z roku 1955. V parku také narazíte na Monument National, památník, který připomíná připojení Ženevy ke Švýcarské konfederaci roku 1814. Uprostřed parku se také nachází nádherná fontána čtyř ročních období z roku 1862.

Pokud spatříte dva kameny vyčnívající z jezera, pak se díváte na takzvané Neptunovy kameny neboli Pierres du Niton. Na toto místo dostaly kvůli ledovci během poslední doby ledové a v minulosti se podle toho většího měřila nadmořská výška.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou