Švýcarsko

Bernina Express

čec 23 2014

Pokud se chystáte objevovat krásy Švýcarska, máme pro vás zajímavý tip. Co takhle se projet vlakem Bernina Express přímo srdcem této nádherné země a užít si tak její rozmanitou krajinu?

Bernina Express je linka, která projíždí Švýcarskem už 125 let. V roce 1889 byla otevřena trasa z Landquart do Klosters a železniční spojení se po Švýcarsku začalo rozšiřovat čím dál víc. Světově proslulými se staly zejména Bernina a Albula Express, Rhétská dráha a Ledovcový expres. Dráhy Bernina a Albula jsou od roku 2008 dokonce zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Bernina Express

Nejznámější zákrut cesty, kruhový viadukt - autor: Plattens - commons.wikimedia.org

Bernina Express proslul jako jeden z nejkrásnějších přejezdů přes Alpy. Krásná horská krajina bere z okna vlaku dech, zvlášť když projíždíte po jednom z mnoha vysokých viaduktů či po točitých zákrutech. Je to zkrátka panoramatická jízda.

Bernina a Albula expres spojují severní část Evropy s jihem, přičemž Bernina Expres vás může vzít od ledovců až k palmám. Bernina Expres je nejvýše položenou železniční tratí, která projíždí Alpami. Vyráží z Churu, což je nejstarší město Švýcarska, projíždí krajinou, kde je největší počet hradů v Evropě, projede soutěsku Schinschlucht přes 90 metrů vysoký viadukt Solis. Kromě dalších viaduktů a skalních převisů či kolmých skalních stěn uvidíte také „výkladní skříň Alp“, Engadin, a Svatého Mořice, město, ve kterém se konaly zimní olympijské hry. Bernina Expres poté stoupá ještě výš, až do výšky přes 2000 metrů k samotným ledovcům hory Bernina. Pak už vlak začne klesat v serpentinách přes slavný kruhový viadukt (jediný na světě, který opíše celý kruh) až do italského Tirana.

Čeká vás 55 tunelů, téměř 200 mostů a dechberoucí podívaná za každým zákrutem trasy. Na nádraží navíc dostanete zdarma informační brožury o Bernina Expressu.

Cena závisí od toho, pro jak dlouhou trasu se rozhodnete. Cesta z Churu do Tirana a naopak trvá 4 hodiny a 15 minut a vyjde vás okolo 60 švýcarských franků za druhou třídu. Děti od 6 do 16 let mají jízdné za polovic a děti do 6 let cestují zdarma, pokud nepotřebují vlastní místenku. Pokud cestujete do Tirana, potřebujete mít s sebou pas nebo občanský průkaz.