Švýcarsko

Rýnské vodopády

čec 10 2014

Víte, kde jsou největší vodopády v Evropě? Možná vás překvapí, že ne tak daleko, jak jste si mysleli. Stačí zavítat do severní části Švýcarska a tam si prohlédnout přírodní krásy řeky Rýn a švýcarské krajiny.

Rýnské vodopády (někdy také známé pod názvem Rheinfall) hledejte nedaleko města Schaffhausen na severu Švýcarska jen kousek od hranic s Německem.  Jsou největšími v Evropě, na šířku měří až 150 metrů a vysoké jsou 23 metrů. Průtok vody v létě čítá 700 m3/s, v zimě je to však pouhých 250 m3/s. Rýnské vodopády však nepatří mezi nejvyšší, jejich prvenství jim zajišťuje spíše šířka, proto pod slovy „největší vodopády v Evropě“ rozumějte spíše nejmohutnější. Pod kaskádou byla naměřena hloubka třinácti metrů.

Rýnské vodopády

K vodopádům vás zaveze loď - autor: Nowic - commons.wikimedia.org

Pěkný pohled na Rýnské vodopády se vám naskytne z vyhlídky pod nedalekým zámkem Laufen nebo ze skály uprostřed vodopádu, kam vás dopraví loď, a to až do bezprostřední blízkosti vodopádu. Za obě varianty si však připlatíte. Pokud zde budete 1. srpna na švýcarské oslavy konfederace, dočkáte se i ohňostroje nad zámkem – musí to být opravdu výjimečný zážitek pozorovat odraz barev na řece a poslouchat u toho hučení padající vody.

U břehu hned vedle přístavu, kde kotví lodě, najdete restaurace a bistro, kde se můžete občerstvit.

Kolik zaplatíte za vstupy? Za vyhlídkovou plošinu u zámku Laufen zaplatíte 5CH za dospělého a 3,5CH za dítě (od 6 do 16 let). Za loď, která vás přepraví ke skále uprostřed vodopádů, zaplatíte 8CH za dospělého a 4CH za dítě. A pokud se chcete podívat do zámku a nechce se vám to vzít procházkou, vezme vás tam loď za 2CH nebo 1CH za dítě (jednosměrná jízdenka) nebo 4CH/2CH (obousměrná jízdenka).

Nejlépe se k vodopádům dostanete autem, ale máte k dispozici i jiné varianty. Dopravte se do Schaffhausenu (třeba vlakem) a pak přesedněte na vlak do Neuhausen am Rheinfall. Po asi dvacetiminutové procházce podél řeky (po proudu a po šipkách, které vás nasměrují) dorazíte k vodopádům. V sezóně jezdí vlak přímo do zastávky Schloss Laufen, čili k zámku, ale pouze do října.