Švýcarsko

Ženevský vodotrysk Jet d´Eau

dub 21 2014

Jedním ze symbolů Ženevy je bezesporu vodotrysk Jet d´Eau, který tryská do neuvěřitelné výšky přímo z Ženevského jezera. Co je na něm zajímavého a proč byste si ho měli při své návštěvě města prohlédnout, se dozvíte v článku.

Nejdříve si řekneme nějaké ty zajímavé statistické údaje. Vodotrysk, který je jakýmsi předělem mezi poklidným přístavem a Ženevským jezerem, dosahuje výška až 140 metrů. Během jedné sekundy vystřelí do výšky 500 litrů vody rychlostí 200 kilometrů za hodinu. Takový objem vody váží neuvěřitelných osm tun.

Nejlépe si vodotrysk užijete při procházce po nábřeží přístavu nebo přímo na jezeře, kam se můžete vydat na výletním parníku. Ten vás proveze okolo vodotrysku, takže si ho užijete zblízka se vším všudy – to znamená i s malou sprškou. Jestli se vám poštěstí, možná ho i zahlédnete v jeho největší kráse – s duhovým zbarvením, které vzniká lomem světla v kapkách vody. A v noci je vodotrysk nádherně osvícený.

Jet dEau

Ženevský vodotrysk - autor: Daderot - commons.wikimedia.org

Pokud ale dáte přednost pochůzkám po městě, ani tehdy neztratíte Jet d´Eau z očí a může vám tak posloužit jako spolehlivý orientační bod. Jestliže je ale větrno (při více než 20 kilometrech za hodinu), může být vodotrysk vypnutý z bezpečnostních důvodů, takže o zážitek přijdete.

Jet d´Eau vznikl poměrně netradičním způsobem v 19. století, a to zcela z praktických důvodů, aniž by někdo tušil, že se z něj za několik let stane turistická atrakce. Ve vodovodním potrubí byl totiž příliš velký hydrostatický tlak, a tak vznikl vodotrysk, který měl tento tlak snížit. Nejprve byl vysoký 30 metrů, poté 90.

Během doby své existence se stal tak oblíbenou vodní atrakcí, že byl v roce 1947 přestavěn a dnes už neslouží čistě praktickým účelům, nýbrž spíše pro potěchu návštěvníků Ženevy. Už nechrlí vodu kvůli velkému tlaku vody, ale je poháněn několika výkonnými čerpadly.