Švýcarsko

Švýcarská čokoláda Toblerone

úno 22 2014

Jen málokterá země umí vyrobit tak výbornou čokoládu jako právě Švýcarsko. Tento neutrální stát známý pro své hodinky a vynikající sýry je domovem mnohých vyhlášených značek čokolády. Jednou z nich je i Toblerone.

Určitě ji znáte nebo jste ji už někdy ochutnali. Na tuhle čokoládu ve tvaru trojúhelníků se jen tak nezapomíná. Není divu, že mají Švýcaři největší spotřebu čokolády na jednoho obyvatele na světě. Pojďme si ale povědět něco víc o historii Toblerone.

Firmu v roce 1868 založil Theodor Tobler, který pocházel z rodiny výrobců čokolády. Název kombinuje rodinné jméno s italským slovem „torrone", což znamená nugát. O nezvyklém jehlanovitém tvaru čokolády se dodnes vedou debaty a existuje spousta mýtů. Nejrozšířenějším tvrzením je, že se Theodor Tobler inspiroval špičatými vrcholky hor, pravděpodobně švýcarským Matterhornem. Podle Toblerových synů ale otce inspirovalo něco úplně jiného – řada tanečnic v Paříži, které na konci představení utvořily tvar pyramidy. Jak to bylo doopravdy, se ale můžeme jen dohadovat.

Toblerone

Toblerone má typický jehlanovitý tvar - autor: Rainer Zenz - commons.wikimedia.org

Čokoláda Toblerone je proslulá nejen svým tvarem, ale také chutí. Kombinuje mléčnou čokoládu z alpského mléka s medem a mandlemi. Už od počátku Theodor Tobler tušil, že se jeho výrobek stane slavným, a aby ostatní výrobci nezačali jeho čokoládu imitovat, nechal si ji v roce 1909 patentovat v Bernu. Toblerone se tak stala první patentovanou čokoládou tohoto složení.

Továrna na čokoládu sídlila ve švýcarském Bernu, na který měla obrovský vliv. Poskytovala zde totiž většinu pracovních příležitostí. Ačkoli jeho zaměstnanci měli dlouhou pracovní dobu a malý plat, Tobler jim poskytoval dobré sociální zabezpečení v podobě zdravotního a penzijního pojištění. Mohli také navštěvovat knihovnu, účastnit se kurzů nebo využít dovolené ve firemním kempu. Jeho progresivní názory a metody se ale jeho konkurenci příliš nezamlouvaly.

Továrna se v osmdesátých letech přestěhovala z Bernu do Brünnenu. V původní budově dnes sídlí bernská univerzita, která byla otevřena roku 1993 pod jménem Unitobler.

Ačkoli by se jistě našlo mnoho zvědavých zájemců, továrna v současnosti neposkytuje žádné prohlídky. Zato konkurence ano – třeba v nejstarší švýcarské továrně Cailler.