Švýcarsko

Karneval v Basileji

říj 21 2013

Mnoho zemí má svůj tradiční karneval, který se od těch ostatních v něčem liší. Tím nejznámějším a největším ve Švýcarsku je karneval v Basileji, kam se každoročně sjíždí nejen místní, ale i spousta turistů, kteří chtějí zakusit trochu toho švýcarského veselí. Pojďme si o karnevalu říct něco víc.

Karneval v Basileji se koná každý rok v měsících únoru nebo březnu. Patří mezi velmi oblíbené, o čemž svědčí také místo v top padesátce nejlepších karnevalů v Evropě. Přezdívá se mu Basler Fasnacht a začíná v pondělí po Popeleční středě přesně ve čtyři hodiny odpoledne. Trvá 72 hodin a končí ve čtvrtek opět ve čtyři. Koná se v centru Basileje ve staré historické části města. Švýcaři této události říkají příznačně die drey scheenschte Dääg, čili tři nejkrásnější dny.

Karneval v Basileji

Tradiční masky karnevalu - autor: Roland Zumbühl - commons.wikimedia.com

Karneval v Basileji se od dalších (například v Rýnu nebo Düsseldorfu) liší tím, že diváci jsou od účastníků v maskách odděleni. Každoročně se konají přehlídky pestrobarevných masek, kterých bývá až 18 000. Lidé v maskách zůstávají k nepoznání po celou dobu konání karnevalu. Často se skupinka maskovaných dohodne na nějakém tématu, oblíbení jsou třeba harlekýni, zvířata, postavy z komiksů nebo slavné osobnosti. Vzduchem létají konfety nebo sladkosti pro děti. Průvodem pochodují bubeníci, kteří bubnují do rytmu, a zpěváci, kteří zpívají sarkastické písně reagující na současné dění ve Švýcarsku i ve světě. Lidé také zdobí vozy nebo traktory květinami či dalšími dekoracemi a hází do davu (nebo na dav) pomeranče, konfety či sladkosti.

Karneval se zahajuje takzvaným Mergstraichem, událostí, která se vždy koná v pondělí ve čtyři hodiny. Všechna světla ve staré části Basileje se vypnou a svítí tu jen tisíce luceren, malých i velkých. Pak na povel začnou bubnovat bubeníci a lidé v maskách se dají do pochodu a hudebníci začnou hrát. Od této doby se všechny restaurace a bary v této části města otevřou na celých 72 hodin trvání karnevalu a nabízí místní speciality.

Karneval v Basileji rozhodně stojí za to navštívit, protože je tak pestrý, že určitě nebudete vědět co dřív.