Srbsko

Češi v Srbsku V.

úno 11 2016

V pátém díle o Češích v Srbsku vám představíme malou srbskou vesnici Veliko Srediště, kde se nachází Český reformovaný kostel.


Veliko Srediště
Veliko Srediště se nachází u samých hranic s Rumunskem nedaleko srbského většího města Vršac. V současné době má obec 1 269 obyvatel, z toho Češi tvoří zhruba 4,25 procent. V samotné obci se nacházejí hned tři velké kostely. Jedná se o Srbský pravoslavný kostel, Římskokatolický kostel a Český reformovaný kostel. Za pozornost stojí také místní zpustlý zámeček, ve kterém v minulosti bydlel srbský zbojník Lazarevič. Zajímavostí však je, že tento srbský zbojník pomohl místním Čechům postavit si svůj reformovaný kostel. Veškerý stavební materiál na kostel totiž pocházel z lesů a kamenolomu tohoto obávaného srbského zbojníka.

DSC05911

Český reformovaný kostel foto Černý tulipán


Český reformovaný sbor
Jak se Češi do malé srbské vesnice vůbec dostali? Historie reformovaného sboru, který leží na samém okraji české enklávy v Jižním Banátu, sahá až do poloviny 19. století. V letech 1850 až 1852 odešlo z Klobouk u Brna a okolí zhruba 93 rodin, z toho 71 rodin bylo reformovaného vyznání a 22 rodin katolického vyznání. Tyto rodiny pak našly domov ve Velikom Središti, kde se natrvalo usadily. Češi si ve Velikom Srediště začali postupně budovat domy a k těmto domům si pak přikupovali pozemky k hospodaření. Postupem času přišel čas na stavbu kostela, který si Češi sami postavili v roce 1866. Kostel je to prostý, uvnitř kostela je pouze kulatý stůl Páně, kazatelna s baldachýnem a kruchta s varhanami. Kazatelna s baldachýnem a kostelní lavice jsou natřené světle modrou barvou. Na kazatelně je pak nápis Víra ze slyšení, což je biblický citát z Nového zákona. Fasáda kostela je pak bílá, nicméně dveře kostela jsou natřené rovněž světle modrou barvou. Nad vchodem kostela je pak nápis: Dům můj, dům modlitby. Reformovaný sbor ve Velikom Središti funguje až do dnešní doby, ovšem v současné době zde žije pouze několik českých rodin, takže řádné bohoslužby jsou zde pouze několikrát do roka. Na místním hřbitově však odpočívá velké množství českých rodin. Veliko Srediště má hřbitovy hned dva, ten český stojí hned za obcí a setkáte se zde se jmény jako Hájek, Šebesta, Žalkovský, Král, nebo Kropáček. Inu, kus domoviny lze najít i mnoho set kilometrů od domova.

DSC05924

V.Srediště foto Černý tulipán