Srbsko

Češi v Srbsku III.

úno 01 2016

V třetím díle o Češích v Srbsku vám představíme srbské město Bela Crkva, které je přirozeným centrem pro většinu aktivit české komunity v Srbsku.


Bela Crkva
Bela Crkva je srbské město, které se nachází u hranic s Rumunskem. Bela Crkva znamená doslova Bílá Církev. Na území města se nachází hodně národnostních menšin včetně té české. Při posledním sčítání lidu tvořily obyvatelé českého původu 3,99 procent z celkového počtu 10 638 obyvatel.

DSC05747

Místní radnice foto Černý tulipán


Památky města
Hlavními památkami města jsou místní kostely. Nejvýznamnější a nejstarší je pochopitelně Srbský pravoslavný kostel, který nese název kostel svatého Petra a Pavla a byl postaven už v roce 1780. Druhým nejstarším kostelem je římskokatolický kostel svaté Anny, který byl vybudován v roce 1806. Třetím nejstarším chrámem je pak Rumunský pravoslavný kostel, který byl postaven v roce 1872. Posledním významným kostelem na území města je Ruský ortodoxní kostel z roku 1931, který se jmenuje kostel svatého Jana Theologa. Za městem je pak ještě rozsáhlý hřbitov, který má velké množství kaplí.

DSC05738

Rumunský pravoslavný chrám foto Černý tulipán


Rekreační oblast
Bela Crkva je známá tím, že za městem je hned několik velkých sladkovodních jezer, u kterých se lze rekreovat. Největší jezero, které se jmenuje Hlavní jezero, je od centra města vzdálené zhruba 800 metrů. Kolem jezer je rovněž velké množství rekreačních chatek a penzionů. U jednoho jezera najdete také velký autokemp. V jezerech se dá koupat, rybařit, jezdit na lodi. Nedaleko od města je také řeka Dunaj, která také skýtá velké množství rekreačních možností.


Česká Beseda Bela Crkva
Ve městě funguje také Česká Beseda, která je nejstarší Českou Besedou v Srbsku, protože byla založena už v roce 1922. V současné době má Česká Beseda Bela Crkva okolo 400 členů. Členové České Besedy se scházejí v rekonstruovaném domě s velkým sálem, který se nachází v centru města. Během roku jsou zde pořádány různé kulturní akce a koncerty při kterých se prezentuje česká kultura. Když do České Besedy vejdete, hned vás zaujmou barevné malby na zdech, které znázorňují nejznámější české a moravské památky. Vedle České Besedy sídlí ještě jeden spolek, který se jmenuje Češi jižního Banátu a který rovněž podporuje Dny české kultury.