Španělsko

Římské divadlo ve Španělském městě Cartagena je dobrý tip na výlet

úno 27 2013

Město na jihu Španělska, které má dlouholetou historii. Přístavní město na pobřeží Středozemního moře v provincii Murcie vám určitě není neznámé, jde o město Cartagena. V tomto městě, které možná znáte, i pod označením Nové Kartágo se ukrývá jedna velmi významná historická památka.

Římské divadlo v Cartageně

Vlastně jen čirou náhodou a shodou okolností byla objevena v takto dobrém stavu velmi významná památka. Jedná se o vcelku kompletní římské divadlo, které bylo dlouhá staletí ukryto pod domy místních lidí. Proč toto divadlo leželo tak dlouho ladem a zůstávalo tak skryto před zraky lidí je poměrně jednoduché. Tato lokalita, je totiž původní městská zástavba, nebouralo a nestavělo se tu několik stovek let. Navíc přilehlá stavba staré katedrály nikomu nezavdávala žádný důvod si myslet, že by kolem ní mohlo být ukryto takové kulturní bohatství.

Tato stará katedrála vlastně hrála v objevení divadla klíčovou úlohu, nacházela se totiž na vrcholu ochozu divadla a nikdo netušil, co vše se skrývá v okolí. Protože tato čtvrť v důsledcích modernizace jiných částí města významně osiřela a obyvatelstvo se z této čtvrti stěhovalo pryč, nebyl nikdo, kdo by původní domy a katedrálu opravoval a staral se o tyto velmi staré budovy. Najednou ale přišla doba, kdy si velmi špatného stavu a skryté krásy katedrály a celé čtvrti všiml archeologický ústav. Ten získal grant na kompletní rekonstrukci této čtvrti a začalo se tedy s opravami.
Co se ale nestalo, při prvních výkopových pracích tým archeologů zjistil jednu prazvláštní věc. Základy některých domů, byli z materiálu, který tam rozhodně neměl co dělat a co víc, jednalo se o kusy stavby několik tisíců let staré. To byl hlavní motor pracovníků archeologického ústavu, který tušil, že pod domy se může nacházet opravdový architektonický a archeologický poklad. Dnes již víme, že měli pravdu. Po rozebrání starých domů najednou začalo z pod téhle čtvrti pomaličku vykukovat celé mohutné římské divadlo.

divadlo rekonstrukce by lurcianboy

Rekonstrukce divadla trvala dlouhá léta - Autor snímku: Lurcianboy

Zahájení prací na revitalizaci celé čtvrti a hlavně nalezeného divadlo proběhlo již v roce 1988, po zjištění stavu a objevu divadla se začalo víc plánovat a město se rozhodlo revitalizovat a opravit kompletně celou oblast. V roce 1990 tak dostává plán oprav poměrně mohutný záběr a začíná se opravovat o sto šest. V době od roku 1996 až do roku 2003 probíhala mohutná rekonstrukce celé obytné části a divadla, aby na konci bylo opravdu na co koukat.
Dnes se v tomto divadle a okolních budovách dějí opravdu zajímavé věci. Konají se zde výstavy, semináře, komentované prohlídky, atd. Divadlo a hlavně muzeum, které je v budově vedle divadla, nabízí opravdu krásnou sbírku. Od loňského listopadu je tu otevřena nová expozice soch Gonzálese Beltrána, což je přehlídka soch a plastik které jsou umístěny v muzeu římského divadla.

Expozice muzea římského divadla je složena z pěti částí. Jedná se o koridor historie, první a druhý pokoj, koridor archeologie a v neposlední řadě samotné divadlo. V koridoru historie najdete kompletní dokumentaci divadla, plány, vykopávky, artefakty a nejdete zde celou historii divadla z dob před vykopávkami. Dozvíte se i detaily ze života místních lidí a budete tak moci nahlédnout alespoň skrze tuto expozici, jak se vlastně v době před tisíci lety žilo.

divadlo po rekonstrukci

Divadlo po rekonstrukci dostalo původní vzhled

V prvním pokoji se setkáte z rozsáhlé sbírky architektury samotného divadla, najdete zde zejména původní architektonické prvky, mramorové kusy divadla, dochované kusy fasády a věrnou repliku kompletního divadla a přilehlých prostor. Postoupíte li do druhého pokoje, najdete zde expozici, která vám přiblíží funkci divadla. Jeho účel a roli coby odpočinkové, politické ale i náboženské funkce divadla. Můžete obdivovat sochy Apollóna, patrona divadel a divadelníků, nebo se nechat unést interaktivní částí expozice.

Archeologický koridor, je podzemní chodba pod kostelem Santa Maria. V této části můžete obdivovat historii a původní vykopávky divadla, navíc zde uvidíte i původní základy kostela z třináctého století. Na konci tohoto podzemního tunelu je už vysněné římské divadlo. Vstoupíte tak do míst, která znamenají základy divadelnictví vůbec, a můžete nasát tu atmosféru. Při představě plných ochozů lidí, se tají až dech. Poznejte jedinečnou architekturu tohoto divadla na vlastní oči a přesvědčte se, že úsilí a finance vynaložené na opravu celého komplexu určitě stáli za to.

K divadlu se dostanete celkem snadno, pojedete li linkou 8 až k přístavu, nebo můžete využít turistického autobusu. Ti z vás, kteří pojedou vlastním autem, mohou parkovat přímo u divadla, míst je dostatek. Otevírací doba je rozdělena a to na prázdninovou část, to je od 1. května do 30. září a na část mimo prázdninovou a ta je od 1. Října do 30. Dubna. O prázdninách je otevřeno od úterý do soboty a to od 10:00 až do 20:00, mimo prázdniny je divadlo otevřeno od úterý do soboty od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné do divadla činí 6 euro, snížené vstupné pro důchodce, studenty, rodiny, atd. je 5 euro. Školní skupiny zaplatí pouze 3 eura za vstup. Budete li tedy ve Španělsku na dovolené, určitě se přijeďte podívat.