Španělsko

Formentera - Karibik Středomoří

pro 09 2014

Španělsko je zemí slunce a prosluněných pláží, a platí to i o ostrovech, které vlastní. Jedním z nich je Formentera, ostrov, kterému se přezdívá Karibik Středomoří. Bílý písek, pláže nepřeplněné turisty a křišťálově čisté moře, to vše z Formentery dělá ideální místo k dovolené.

Formentera je spolu s Ibizou částí Pytyuských ostrovů, které jsou součástí Baleár, autonomního španělského společenství. Ostrov Formentera patří mezi ty menší, je jen 19 kilometrů dlouhý a na 82 kilometrech čtverečních tu žije asi 7 500 obyvatel. Na Formenteru se dostanete pouze lodí z pevniny, cesta trvá několik hodin, ale brzy se přesvědčíte, že to stálo za to. Možná proto ho navštěvuje o tolik méně turistů než třeba Ibizu. Formentera je poměrně plochý ostrov, takže je příjemné se na něm pohybovat na kole nebo si třeba zapůjčit skútr.

Formentera

Formentera je rájem pro poklidnou dovolenou - autor: Magnus Manske - commons.wikimedia.org

Historie ostrova sahá pravděpodobně až do 2. tisíciletí před naším letopočtem, což dokazuje nález megalitických hrobů. Kolem roku 100 před naším letopočtem se Baleáry, a tedy i Formentera, stala součástí Římského impéria. Právě díky Římanům získal ostrov své jméno – tehdy ho nazývali Frumentaria, což znamená úrodný. Půda zde byla plodná a dobře zavlažovaná, a tak se zde dařilo obilí. Hojnost však narušili Vandalové a poté vpád Byzantské říše v 6. století. V 9. století byl ostrov vydrancován Normany a v následujících stoletích se Formentera přesouvala z jedné nadvlády do druhé. Součástí Španělska je od 14. století. Ostrov byl dokonce na celých dvě stě let vylidněný, když se zde zemědělství přestalo dařit kvůli vysychání pitné vody a neustálým útokům pirátů v 16. století.

Formentera nabízí úplný opak, než se dočkáte na Ibize. Místo poměrně divoké dovolené si na Formenteře můžete odpočinout nebo v poklidu objevovat přírodní krásy ostrova. Vládne zde také uvolněná atmosféra, kterou v minulém století ocenili zejména vyznavači Hippies. Dodnes je na většině pláží dovoleno koupat se „na adama“.