Španělsko

Santiago de Compostela

pro 09 2014

Španělsko je známé svou dlouhou křesťanskou tradicí, a tak není divu, že jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Evropě se nachází právě zde. Toto překrásné místo je cílem Svatojakubské pouti (el Camino de Santiago) a každoročně sem míří desítky tisíc poutníků.

Historie Santiaga de Compostela sahá do přelomu 4. a 5. století, kdy bylo město založeno. V 9. století zde byly objeveny ostatky, které údajně patřily svatému Jakubovi, jednomu z dvanácti apoštolů, a byly uloženy ve zdejší katedrále. Ve španělštině apoštol jmenuje právě Santiago. Odtud už si tedy domyslíme nejen část názvu města, ale také co stojí za dlouhou tradicí Svatojakubské pouti. Od vrcholného středověku si Santiago de Compostela drží jednu z prvních příček v oblíbenosti, důležitosti a návštěvnosti poutních míst v Evropě.

Santiago de Compostela

Katedrála je cílem poutníků - autor: Luis Bugailo Miguel Sanchéz - commons.wikimedia.org

Cílem poutníků je zdejší katedrála el Camino de Santiago, kde by podle legendy měly být uloženy ostatky svatého Jakuba. V katedrále si můžete prohlédnout tři významná místa: chrám samotný, kryptu s ostatky svatého Jakuba a muzeum církevního umění. Katedrála je opravdu úchvatnou stavbou.

Santiago de Compostela však nemá pouze duchovní význam, ale najdete tu také spoustu významných památek. Město je mimo jiné zapsáno na seznamu kulturních památek UNESCO.

Naproti katedrále stojí bývalý královský hospic Hospital de los Reyes Católicos, který je dnes luxusním hotelem. Každý den však vybere deset vyvolených poutníků a zdarma je pozve k hodokvasu. Za návštěvu stojí četné kláštery, které ve městě najdete. Například benediktinský, františkánský (ten je nádhernou gotickou stavbou, ze které je dnes hotel), dominikánský, karmelitánský či klášter klarisek.

V Santiagu de Compostela však narazíte i na modernější stavby, například v čtvrti Praza de Galicia, která byla postavena ve 20. století. Můžete si zde odpočinout v parku a projít se po promenádě. Na vrchu Gaias se nachází Centrum moderního umění Galicie, kterou ocení zejména milovníci moderny.

Komentáře   

 
TripEconomy Cestovní
0 #1 TripEconomy Cestovní 2016-05-31 17:13
Nádhernou destinací! Velmi dobrý článek!
Citovat
 

Přečtěte si další články s podobnou tématikou