Španělsko

Pueblos Blancos - Bílá města

pro 09 2014

V jižním Španělsku můžete obdivovat krásy Andalusie, obzvlášť kouzelné a turisticky atraktivní jsou Pueblos Blancos, takzvaná Bílá města. Ta patří mezi nejkrásnější ve Španělsku, takže pokud hledáte dosud nenavštívené místo k dovolené či výletu, zkuste zavítat do Pueblos Blancos. Tato městečka se nachází v severní části provincií Cádiz a Málaga, většina z nich leží v přírodním parku Sierra de Grazalema.

Bílé malé domky s červeně a hnědě zbarvenými střechami na kopci, z kterého je krásný výhled do krajiny, úzké a spletité, kočičími hlavami dlážděné uličky, kostelíky – to všechno vytváří neopakovatelnou starobylou atmosféru, která vás v Pueblos Blancos čeká. Není divu, že se těmto městečkům a vesničkám tvořeným bílými staveními přezdívá andaluská bílá města.

Pueblos Blancos

Jedno z bílých měst - Zahara de la Sierra - autor: Maesejose - commons.wikimedia.org

Pueblos Blancos byla původně postavena a osídlena berberskými farmáři, kteří přišli ze severní Afriky do Andalusie někdy v 9. či 10. století. V 11. století začali farmáři přecházet do kopcovitých oblastí, které byly před několika stovkami let osídleny Římany, a vystavěli zde typická městečka v maurském stylu, to znamená bílé domky za opevněnými zdmi, za kterými byli v bezpečí před útoky. Ačkoli domky nesou jisté znaky arabské architektury, v každém městečku najdete katolický kostelík – znamení, že za dob tahanic mezi katolíky a muslimy zvítězili katolíci.

Kromě městeček samotných však můžete obdivovat také jejich překrásné okolí. Pueblos Blancos totiž leží většinou na úbočí hory či kopce a vám se tak otvírá dech beroucí výhled do údolí. Proto zde turisté velice rádi pořádají různé výšlapy, slaňují, šplhají po skalách, jezdí na kolech či na koních.

Mezi nejznámější z městeček patří Ronda, které leží v provincii Málaga, a poté městečka v Cádiz: Zahara de la Sierra leží vedle krásné vodní nádrže pod vrcholky hor, Puerto de las Palomas nabídne krásný výhled do krajiny, Grazalema je jedním z hlavních měst, Villaluenga del Rosario je nejvýše položeným Bílým městem, v Benaocaz najdete ruiny pevnosti, Ubrique je největším z Bílých měst, a pokud hledáte klid, navštivte Puerto Serrano, poklidné okouzlující městečko. Bílých měst je samozřejmě mnohem víc.