Španělsko

Kopec Montjuïc v Barceloně

srp 26 2014

Nad Barcelonou, perlou Katalánska, se tyčí kopec, kterému místní říkají Montjuïc. Není nijak vysoký, sahá do výšky 213 metrů, zato si ho nenechá ujít žádný turista, který do Barcelony zavítá.

Kopec Montjuïc v minulosti sloužil při obraně barcelonského přístavu, dnes je jeho funkce však o mnoho jiná. Je to místo, kde si můžete odpočinout v nádherných botanických zahradách, kde můžete obdivovat architekturu i umění a užít si výhled na Barcelonu a Středozemní moře.

Na kopec se dá dostat dvěma způsoby – buďto po svých nebo veřejnou dopravou, z níž nejzajímavější zážitek vám poskytne lanovka Teleféric de Montjuïc. Nasednout na ni můžete na konečné metra Montjuïc Funicular a vystoupit lze na jedné ze tří zastávek - Parc de Montjuïc, Mirador a Castell.

Magická fontána Barcelona

Magická fontána je opravdu nádherná - autor: DagafeSQV - commons.wikimedia.org

Co si rozhodně nenechat ujít? Na vrcholu kopce stojí hrad Castell de Montjuïc obklopený opečovávanými zahradami plnými květin Jardins del Mirador. Odtud si také naplno užijete výhled na Barcelonu i přístav.

Milovníkům umění doporučujeme návštěvu galerie věnované malířce Joaně Miró nebo Národní muzeum umění (Museu Nacional d‘Art de Catalunya), kde je vystavená bohatá sbírka nejen pyrenejského výtvarna. Muzeum sídlí v Paláci Montjuïc (Palau Montjuïc), což je také pozoruhodná stavba.

Mezi oblíbené a hojně navštěvované atrakce na kopci Montjuïc patří také skanzen, kde najdete miniatury známých budov z celého Španělska. Až se setmí, zamiřte k magické fontáně (Font Màgica) na Španělském náměstí, která je nádherně nasvícená pestrými neonovými barvami. Tryskání vody doprovází hudba všech žánrů. Každý večer zde na schodech posedávají stovky lidí a sledují tu krásnou podívanou.

Tím však zajímavosti kopce Montjuïc zdaleka nekončí. Naleznete tu i olympijský stadion Estadi Olímpic Lluís Companys, kde roku 1992 hostilo Španělsko letní Olympijské hry. Dodnes je velmi vyhledávaný sportovními nadšenci.