Španělsko

Castillo de Cebolleros - hrad jako z pohádky

bře 23 2014

Věděli jste, že na světě existuje spousta hradů, které nevznikly ve středověku či jindy v historii, ale postavili je nadšenci žijící mezi námi? Jedním takovým „umělým" hradem je Castillo de Cebolleros (v angličtině Cave Castle či Cebolleros Castle) neboli „jeskynní hrad", který se nachází v Burgosu ve Španělsku.

Na první pohled vypadá tento hrad jako z pohádky nebo také připomíná jeden z výtvorů Gaudího, geniálního španělského architekta. Castillo de Cebolleros však vznikl až v roce 1978 a je poněkud nenápadným a neznámým šperkem umění modernismu.

Jeho autorem je Serafin Villarán, obyvatel malé komunity v provincii Burgos na severu Španělska. Narodil se v Burgosu, hlavním městě provincie, v roce 1935 a pracoval jako svářeč v místní továrně. Když mu bylo okolo čtyřiceti, dostal nápad – postavit si svůj vlastní hrad. Začal sbírat kameny u nedaleké řeky, které jsou typicky zakulacené, omyté říční vodou, a spojovat je k sobě za pomocí betonu, čímž zdi budoucího hradu získaly netradiční vzezření.

Castillo de Cebolleros kopie

Castillo de Cebolleros - autor: Markéta Růžičková

Hrad Cebolleros byl postavený kompletně z těchto říčních kamenů nad vinným sklepem. Má pět pater a několik kruhových hradních věžiček s cimbuřím. V přízemí najdete bar, který slouží k setkávání lidí. Další patra ukrývají kreativně zdobené pokoje – v jednom z nich je například velká pec na vaření velkého množství jídla. Interiér také zdobí malé barevné oblázky tvořící mozaiky s různými výjevy.

Serafin Villarán prý podle členů jeho rodiny strávil spoustu času listováním v knihách a časopisech, kde hledal inspiraci ke stavbě svého hradu. Jako mnozí další amatérští stavitelé však pravděpodobně začal stavět bez pevně daného plánu. Bohužel se ale nedožil dokončení stavby, zemřel v roce 1998.

Jeho unikátní projekt dokončili jeho děti – syn Luis a dcera Yoli. Dnes je Castillo de Cebolleros místní atrakcí a chloubou komunity. Návštěvníci jsou zde vítání – vstupné se žádné neplatí (ačkoli dobrovolné příspěvky jsou vítány) a je možné prohlédnout si téměř všechny prostory hradu.