Španělsko

Tarragona - bývalé římské město

led 19 2014

Nedaleko od Barcelony se na pobřeží nachází historické přízemní město, které za doby Římského impéria vzkvétalo a dodnes se v něm mnohé z těchto dob zachovalo. Jmenuje se Tarragona a je výborným tipem k výletu nebo rovnou celé dovolené, jestliže si kromě kulturních památek rádi užijete také křišťálového moře.

Tarragona se nachází asi sto kilometrů jižně od metropole Barcelony, je tedy dobře dostupné (například se sem dostanete vlakem, který jezdí z Barcelony nebo kteréhokoli přístavního města v severovýchodní části Španělska). Toto město se může pyšnit komplexem starověkých památek, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Navíc si zde užijete něco z temperamentní španělské nátury a kultury, traduje se, že si zdejší obyvatelé umí užívat života.

Akvadukt v Tarragoně

Římský akvadukt v Tarragoně - autor: Pamela McCreight - commons.wikimedia.org

Co si v Tarragoně rozhodně nenechejte ujít? Pro turisty je bezpochyby nejzajímavější historické jádro, které se datuje o mnoho staletí do minulosti, kdy byla Tarragona hlavním městem jedné z římských provincií. Můžete si zde prohlédnout Circ Romá, arénu, ve které kdysi bojovali gladiátoři na život a na smrt – buďto v její dnešní podobě, nebo jako model, který do detailů zobrazuje cirk tak, jak vypadal kdysi.

Další zajímavostí je amfiteátr, kde se můžete posadit na jeden z kamenných stupňů, kde před dvěma tisíci lety sedávali obyvatelé starověké Tarragony, a užít si výhled do arény i na moře. Procházka po hradbách obíhajících jádro města je rovněž více než příjemná. Kousek za městem se můžete zajít podívat na akvadukt Pont del Diable, který je situovaný v příjemném parku. Kromě starověkých památek tu také narazíte na pozůstatky ze středověku – například katedrálu sv. Tekly, která byla postavena na přelomu 12. a 13. století.

Tarragona je však také dějištěm mnoha společenských a kulturních akcí, mezi nimi je například festival Dixieland pro milovníky jazzu nebo svátek sv. Tekly, který se koná každý rok v září a je spojený s tradicí stavení hradů.