Španělsko

Torre Agbar - symbol moderní Barcelony

říj 17 2013

Kamkoli v Barceloně půjdete, tam ji uvidíte. Tento moderní mrakodrap se tyčí nad městem a stejně jako Eiffelova věž v Paříži vám může skvěle posloužit jako orientační bod. Má své fanoušky, kteří jsou převážně milovníci moderní architektury, ale také odpůrce, kteří si myslí, že Torre Agbar kazí historickou atmosféru této španělské metropole.

Torre Agbar je 38-mi patrový mrakodrap, který najdete nedaleko Plaça de les Glóries Catalanes, náměstí, které je považováno za bránu do nové technologické a moderní Barcelony. Jejím autorem je francouzský architekt Jean Nouvel. Pojmenována byla po svých majitelích – firmě Agbar Group. Mrakodrap zabírá plochu 50 693 metrů čtverečních, z čehož 30 000 jsou prostory kanceláří, 3 210 technická zařízení, 8 132 různé služby a zbylých 9 132 parkovací místa. Většinu kanceláří okupuje vlastnická firma Agbar, která zbylé kanceláře a prostory pronajímá. Celková cena za výstavbu se vyšplhala na 130 milionů euro.

Torre Agbar

Torre Agbar - autor: Year of the dragon - commons.wikimedia.org

Věž se začala stavět v roce 1999 s pomocí 1770 dělníků a byla slavnostně otevřena v červnu roku 2005 králem Juanem Carlosem I. Její autor Jean Nouvel navrhl její tvar podle hory Montserrat, která se nachází nedaleko od Barcelony, a která připomíná cukrovou homoli. Vzhledem k tomu, že její tvar evokuje také něco jiného, má spoustu hanlivých přezdívek. Budova je také odkazem k slavnému španělskému architektovi Antonimu Gaudímu a jeho zvonici na chrámu Sagrada Familia.

Torre Agbar má celkem 4 500 oken. Základy jsou betonové a fasáda skleněná. Věž je třetí nejvyšší budovou v Barceloně hned po hotelu Arts a věži Mapfre. Kromě jejího tvaru a výšky je specifická také zbarvením. Hraje všemi barvami, podle toho jak se světlo odráží od skleněných tabulek.

V horních patrech se nachází restaurace a kavárna a v dohledné době by tam měla vzniknout vyhlídka na město.