Španělsko

Segovia - město s římským akvaduktem

zář 24 2013

Segovia je nádherné město ve Španělsku, které láká turisty k objevování. Leží na řekách Eresma a Clamores, narazíte v ní na nádherné románské kostely, katedrály a pevnost a také proslulý římský akvadukt – to vše zajistilo Segovii místo na seznamu nejvyhledávanějších světových památek.

Segovia má jako město bohatou historii, vzniklo už za starověku, kdy v dobách římského impéria sloužila jako centrum obchodu. Největšího rozmachu však dosáhla během středověku, kdy se stala královskou rezidencí Trastámarů a kdy zvláště vzkvétal obchod s látkami a dobytkem. Právě během této éry vzniklo mnoho románských budov, které dnes můžeme obdivovat.

Segovia

Pohled na Segovii a akvadukt z výšky - autor: McPolu - commons.wikimedia.org

Římský akvadukt patří mezi nejnavštěvovanější místa v Segovii. Najdete ho na náměstí Azoguejo, slouží také jako vchod do historické části města. Byl postaven v prvním století našeho letopočtu a přiváděl vodu do Segovii celých patnáct kilometrů. Má 163 oblouků, v nejvyšším bodě měří 29 metrů a podpírají ho kamenné bloky ze španělských hor, které drží pospolu bez omítky či malty.

Pod akvaduktem projdete přímo do starého města, které patří mezi ty nejcennější. Budovy v něm pochází z dob středověku či renesance. Mezi ty nejzajímavější patří například Casa de Los Picos, věž Torreón de Los Lozoya nebo Alhóndiga. Casa de Los Picos pochází z 15. století, Alhóndiga je gotická budova, ve které se směňovalo, a věž Torreón de Los Lozoya byla postavena ve 14. století a sloužila jako obranná stavba.

Na náměstí Medina del Campo se nachází několik zajímavých kostelů, například San Martin, který kombinuje prvky arabské architektury či románského slohu. Blízko je také stará židovská čtvrť s hlavní synagogou a konečně také zdejší katedrála, které místní přezdívají „katedrála katedrál". Pochází ze 16. století a je postavena v pozdním gotickém stylu. V přilehlém muzeu si také můžete prohlédnout některá z nejznámějších španělských barokních a neoklasicistních děl.

Segovia je nádherné město se spoustou památek, které se všechny do tohoto článku prostě nevejdou. Můžete se o tom koneckonců přesvědčit sami.