Španělsko

Katedrála v Burgosu

zář 24 2013

Španělsko je rozmanitou zemí a jeho architektura je toho důkazem. Kromě Gaudího výtvorů tu totiž narazíte na spoustu dalších pozoruhodných staveb. Katedrála v Burgosu je jednou z nich.

Katedrála se nachází ve španělském městě Burgos. Je katolická, zasvěcená Panně Marii a postavená v gotickém stylu. Stavět se začala v roce 1221, stavební práce ale pokračovaly až do roku 1567. Mezitím se katedrála využívala jako kostel, což jí v podstatě zůstalo. Kvůli tomu, že její stavba trvala přes tři století, katedrála nese nejenom gotické prvky, ale také renesanční, které byly přidány v 15. a 16. století, a jiné. Katedrála je tedy na pohled poměrně netypická.

katedrála v Burgosu

Jeden z mnoha pohledů na katedrálu - autor: Juan Ramon Rodriguez Saso - commons.wikimedia.org

V roce 1984 byla katedrála v Burgosu zapsána na seznam památek UNESCO, což z ní dělá první a doposud jedinou katedrálu ve Španělsku, která dostala tuto poctu sama o sobě a nebyla připojena k nějakému městu (jak je tomu třeba v případě Salamancy, Santiaga de Compostela, Toleda, Cordoby) nebo ve spojení s jinými budoami (jako v Seville).

Hlavní průčelí vám možná bude připomínat některé katedrály v Paříži či Reims, protože jimi bylo inspirované. Katedrála není zajímavá pouze zvenčí svým zajímavým mixem arichitektonických slohů, ale také uvnitř. Krásná je zdejší rozeta či sochy světců a Panny Marie. Katedrála je známá svou velikostí, její chrámová loď měří 106 metrů, proslulá je také ale svým bohatým zdobením, které vás provede stoletími, ve kterých katedrála vznikala. Mísí se tu baroko s renesancí a gotikou. Narazíte tu také na umělecká díla známých španělských umělců, například sochařů Gila de Siloéa, Felipa Vigarnyho a dalších.

Katedrála v Burgosu je především gotickou perlou, která se řadí mezi ty nejkrásnější stavby na světě. Navíc ale přináší trochu toho španělského temperamentu a nezvyklé prvky jiných stylů. Za vidění určitě stojí.