Španělsko

Španělská Alhambra

zář 05 2013

Alhambra – to je nádherný rozlehlý komplex exoticky zdobených paláců a pevností, ve kterém je snadné nejen zabloudit, ale také se ztratit v myšlenkách. Tuto překrásnou památku najdete v jižním Španělsku na hranici města Granada. Pojďme si o ní říci něco víc.

Pokud bychom přeložili název Alhambra do češtiny, vyšlo by nám doslovně Rudý hrad. Není se čemu divit, při prvním pohledu na Alhambru totiž pochopíte proč. Její stěny jsou zbarvené do červeného odstínu zejména díky slunci, které denodenně praží do cihel vyrobených z jílu a štěrku. Existují ale i jiné domněnky, proč se Alhambře říká rudá – třeba že barva má připomínat hořící pochodeň, za jejíž světla se běžně v noci pracovalo.

Alhambra

Typické arkády Alhambry - autor: Werner Lang - commons.wikimedia.org

Alhambra je středověkou stavbou, která v sobě zahrnuje několik luxusních paláců či pevností maurských panovníků města Granada. Stavěla se v letech 1284 až 1354 za vlády panovníka Al Ahmara a těch, kteří následovali po něm. Alhambra se během let rozrostla a nyní zabírá plochu přibližně 142 000 metrů čtverečních. Je obehnána opevněním s třinácti věžemi. Nádherné komnaty paláců a zdobné předměty dnes můžeme vidět díky jednomu zmrzačenému vojákovi, který překazil Napoleonův plán vyhodit celý komplex do povětří. Alhambra se však i tak katastrofám nevyhnula – roku 1821 ji postihlo zemětřesení a o pár let později začaly restaurátorské práce.

Alhambra je umístěna v překrásné přírodě – přímo z ní je skvělý výhled na město Granada, ale také planiny a lesy za ní. Komplex sousedí s parkem, který se také nazývá Alhambra a je plný fontán a kaskád napájených z řeky Daro. Výzdoba komplexu i parku nese typické arabské zdobné prvky, vzory listů, geometrické obrazce, arkády a arabesky. Barvy, převážně zlatá, žlutá, modrá a červená už poněkud vybledly, ale stále jsou výrazné.

Alhambra je dnes zapsána v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za vstupné zaplatíte 12 euro, důchodci jen 9 euro.