Španělsko

Madridské metro

čec 24 2013

Pokud se budete pohybovat po hlavním městě Španělska, tak určitě využijte madridského metra, které je velmi přehledně značené a hlavně poměrně levné.


Popis metra
Madridské metro má celkem dvanáct linek, které jsou barevně značené. Z madridského letiště Barajas jezdí například růžová linka číslo osm. Pro jednodušší přepravu v madridském metru je nejlepší koupit si jednu jízdenku na deset jízd. Existuje však samozřejmě jízdenka pouze na jednu jízdu, která platí do té doby, než vystoupíte z útrob madridského metra. Všechny jízdenky zakoupíte v útrobách metra, kde jsou automaty na jízdenky. Automaty berou jak mince tak i papírové bankovky. Všechny potřebné informace o koupi jízdenky jsou k dispozici v několika světových jazycích. Nejdůležitější linkou madridského metra je černá linka, která má číslo šest. Jedná se o okružní spoj, na kterém je nejvíce přestupních stanic, takže z této linky můžete přestoupit na kteroukoliv další linku madridského metra.

madrid 295

Automaty na lístky foto Černý tulipán

Praktické informace
Madridské metro otevírá v šest hodin ráno. Nejpozdější vlak pak jezdí o půl druhé ráno. Na nástupišti každé linky jsou světelné tabule, které ukazují přesný čas příjezdu metra. Většina souprav v madridském metru je modro bílé barvě. Pokud budete chtít navštěvovat významné památky a pamětihodnosti Madridu, stačí vám používat červenou linku číslo dvě nebo zelenou linku číslo pět. Pro fanoušky slavného madridského klubu Realu Madrid pak čeká jízda na stadion Santiago Bernabeu tmavě modrou linkou číslo deset. Madridské metro se může pochlubit více než 200 stanicemi. Mapy metra jsou k dispozici na letišti nebo v informačních centrech. Zde dostanete malou praktickou mapku, která se dá lehce strčit do kapsy. Pokud však mapku ztratíte, nemusíte se bát, na všech stanicích metrech jsou na stěnách mapy všech linek metra. Mapky jsou rovněž v soupravách metra, kde se navíc každá stanice hlásí. Pro cestující, kteří cestují z letiště do centra Madridu nebo z centra Madridu na letišti Barajas, si musí při vstupu do metra koupit ještě takzvané Suplemento, což je speciální cena za použití metra. V současné době je cena Suplementa tři euro, ceny metra se však v Madridu velmi rychle mění. Přestupní stanice z linky číslo osm je pak stanice metra Nuevos Ministerios.