Španělsko

Jeskyně Altamira - cesta do pravěku

čec 23 2013

Ve Španělsku se nachází jedno místo, která vás vezme až do úplných počátků lidstva, ukáže vám svět našich předků a jejich pravěké myšlení. Jestli vás něco takového zajímá, určitě zavítejte do jeskyně Altamira v severní části Španělska.

Jeskyně Altamira je tou nejstarší a po právu také neznámější prehistorickou památkou světa. Přezdívá se jí dokonce „Sixtinská kaple paleolitu". Naleznete ji nedaleko od středověké městečka Santillana de Mar na severu Španělska v Kantábrii. Roku 1879 v ní jeden z místních lovců objevil pravěké malby se zvířecími motivy a upozornil na ně majitele pozemku. Ten zpočátku nevěnoval objevu pozornost, ale po několika letech ho začal zkoumat a se svými archeologickými nálezy představil tento unikát odborníkům. Nález v jeskyni byl však vědecky zcela uznán až o mnoho let později. Roku 1985 byla Altamira zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Altamira

Malba v jeskyni Altamira - autor: Muzeum Altamira - commons.wikimedia.org

V polovině 20.století se jeskyně stala senzací a každý chtěl vidět fascinující jeskynní malby bizonů staré až 14 tisíc let, a tak se v Altamiře vystřídalo denně až 1500 návštěvníků. Začalo ale docházet k poškozování maleb a jeskyně se proto veřejnosti uzavřela, aby tato památka zůstala uchráněna před vnějšími vlivy. To ale neznamená, že malby už nikdy nespatříte. Správu jeskyně má v současnosti na starost speciální muzeum fungující od roku 2001, v němž je k vidění přesná kopie Altamiry i s malbami.

V současné době probíhá výzkum, který má dopomoci ke znovuotevření jeskyně pro turisty. Výzkumníci se snaží přijít na vhodnou metodu konzervace, která by zamezila poškození maleb.

Muzeum rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se asi tři sta metrů od jeskyně a kromě repliky Altamiry nabízí také ke zhlédnutí stálou výstavu „V dobách Altamiry", která vás seznámí s životem pravěkého člověka. Při pohledu na repliku se přesvědčíte, jak vyspělé bylo tehdejší umění.