Španělsko

Památky Madridu X.

čec 18 2013

V seriálu o madridských památkách se dneska naposledy podíváme na madridské divadlo, které nese název Teatro Espaňol.


Krátké dějiny divadla
Divadlo Teatro Espaňol patří k nejstarším madridským divadlům. Světlo světa spatřilo divadlo v roce 1583, kdy byly v budově Corral del Principe uvedeny první španělské divadelní hry. V roce 1892 nahradilo tohle staré madridské divadlo právě Teatro Espaňol, které funguje až do dnešních dob.

madrid 356

Budova divadla foto Černý tulipán


Popis budovy divadla
Divadlo svou nádherně bílou fasádou září na náměstí Plaza Santa Ana jako krásná bílá labuť. Budova divadla je neoklasicistní budova, která pochází od španělského architekta Juana de Villanueva. Villanueva si dal záležet především na čelní fasádě, kterou zdobí krásné pilastry a medailóny. Na čelní fasádě jsou taktéž vyryta jména předních španělských dramatiků. Mezi mnohými jmény můžete také najít jméno Federika Garcíi Lorky, což byl známý španělský básník a dramatik, který byl zastřelen fašistickou popravčí četou. Jeho nejznámější hrou je bezesporu hra Yerma, kterou Lorka napsal v roce 1934. Hlavní postavou této hry je mladá žena, která velmi touží po svém vlastním dítěti. Je přinucena zápasit nejenom s nejistotou neplodností, ale také s postupujícím nezájmem svého manžela a falešnou morálkou tehdejší španělské vesnice. Mladá žena se nechce smířit s vlastním hořkým osudem, takže se nakonec statečně odhodlá k zoufalé a beznadějné vzpouře.

madrid 354

Budova divadla foto Černý tulipán


Praktické informace
Divadlo Teatro Espaňol najdete na ulici Calle del Principe 25. Nejbližší zastávka metra od divadla Teatro Espaňol je stanice Sol nebo Sevilla. Představení se hrají od úterka do neděle, vždy od 19 hodiny večerní. Kromě představení se do budovy divadla můžete rovněž dostat. Divadlo Teatro Espaňol je totiž přístupné veřejnosti a vstupné na prohlídku divadla stojí pouze tři eura. Pokud byste však zatoužili po nefalšovaném španělském divadelním představení, tak si připravte 12 až 18 euro. Repertoár divadla je velmi bohatý, na programu však nechybí klasické španělské divadelní hry od španělských dramatiků, jakým byli Lope de Rueda nebo Federik García Lorka. Budova divadlo je zvláště krásná vpodvečer, neboť celá budova je umně nasvícená, takže bílá fasáda divadla září i večer.

Devátý díl seriálu

První díl seriálu