Španělsko

Památky Madridu IX.

čec 15 2013

V seriálu o madridských památkách se dneska podíváme na další významné madridské náměstí, které se jmenuje Puerta del Sol.


Vznik náměstí
Na náměstí Puerta del Sol stávala v minulosti brána s mohutnou pevností, která byla východním vchodem do města. Později zde stávaly kostely, které ovšem musely ustoupit, aby zde v 19. století bylo vybudováno náměstí, které se velmi rychle stalo oblíbeným kavárenským střediskem celého Madridu.

madrid 061

Nultý kilometr foto Černý tulipán


Popis náměstí
Puerta del Sol aneb Brána slunce je půlkruhové náměstí, jemuž vévodí budova z červených cihel, která zde byla postavena v šedesátých letech 18. století. Budova byla nejprve městskou poštou, ovšem později zde bylo hlavní sídlo ministerstva vnitra. Roku 1866 byla k budově ministerstva vnitra přistavěna věž s orlojem, takže budova dostala svůj nezaměnitelný ráz. V budově již nesedí úředníci ministerstva vnitra, nýbrž členové oblastní vlády. Před budovou je vyznačen nultý kilometr, který je pokládán za střed všech španělských silnic.
Naproti budovy oblastní vlády jsou ostatní domy, které stojí v půlkruhu. Jedná se většinou o kavárny a luxusní obchody. Nezaměnitelným symbolem náměstí Puerta del Sol je bronzový medvěd, který stojí na zadních a okusuje listí listnatého stromu. Tato zajímavá bronzová socha se nachází na rohu Calle del Carmen a okusujícím stromem je planika.
Další sochou na náměstí je jezdecká socha španělského krále Karla III., která na náměstí přibyla teprve nedávno.

madrid 003

Socha medvěda foto Černý tulipán


Život na náměstí Puerta del Sol
Na náměstí Puerta del Sol se odehrály velmi významné historické události. Druhého května roku 1808 zde například začalo povstání proti cizí okupační francouzské armádě. Roku 1931 zde pro změnu byla vyhlášena druhá republika.
Obyvatelé Madridu na tomto náměstí oslavují každý rokem příchod Nového roku. Hodiny na budově Casa de Correos odbíjejí poslední sekundy starého roku a zvykem místních obyvatel je s každým úhozem hodin zkonzumovat jednu kuličku hroznového vína. Puerta del Sol je rovněž ideálním výchozím bodem pro všechny turisty, takže právem můžeme hovořit o tom, že toto náměstí je srdcem celého Madridu.


Zajímavosti Puerta del Sol
V bývalé budově ministerstva vnitra se za Frankova totalitního režimu velmi často porušovala lidská práva. V dobách Frankova režimu byly totiž v této budově policejní cely, kde byli velmi často mučeni odpůrci tehdejšího režimu.

Osmý díl seriálu

Desátý díl seriálu