Španělsko

Památky Madridu VIII.

čec 07 2013

V seriálu o madridských památkách se dneska podíváme na jedno z nejkrásnějších náměstí v Madridu, které se jmenuje Plaza Mayor.


Dějiny náměstí
Vznik krásného náměstí začíná v roce 1617. Z chudinských domů bylo náměstí hotovo do dvou let. Hlavním stavitelem a navrhovatelem náměstí byl španělský architekt Juan Gómez de la Mora, který svou práci pak přenechal architektu Juanovi de Herrerovi, který mimo jiné také navrhl známý klášterní palác El Escorial.

madrid 010

Náměstí Plaza Mayor foto Černý tulipán

Popis náměstí
Plaza Mayor je uzavřené obdélníkové náměstí, které je chloubou celého Madridu. Krásné domy na náměstí mají balkóny a mansardová okna. Fasády domů jsou červené, což se pěkně vyjímá k břidlicovým šikmým střechám. Na některých domech jsou také pěkné alegorické malby. V současné době je náměstí lemované příjemnými kavárnami, kde si v klidu můžete posedět a vychutnat si příjemnou kastilskou atmosféru náměstí.

Plaza Mayor v průběhu dějin
Na náměstí Plaza Mayor se odehrávaly velmi významné události Madridu. Konaly se zde například velmi nechvalně známé inkviziční procesy, které velmi často končily upálením kacířů. Tyto události velmi věrně na svých plátnech zobrazil španělský malíř Goya. Při velkých procesech s kacíři bývalo běžné, že se inkvizičního procesu na náměstí Plaza Mayor zúčastnil také panovník se svou ženou.
Náměstí Plaza Mayor bylo rovněž mnohokrát svědkem býčích zápasů nebo velkých průvodů. Obrovskou události bylo například v roce 1621 svatořečení madridského patrona svatého Isidora nebo slavnostní příjezd krále Karla III. z Itálie roku 1760.

madrid 008

Náměstí Plaza Mayor foto Černý tulipán


Zajímavosti náměstí
Nejkrásnějším domem na náměstí je dům s podloubím, který se jmenuje Casa de la Panadería. V minulosti zde bývalo známé pekařství. Průčelí domu nyní krášlí nejenom nádherný balkón, ale také alegorické malby.
Uprostřed náměstí najdete také jezdeckou sochu španělského krále Filipa III., který dal pokyn ke stavbě tohoto krásného náměstí. Socha španělského krále však zdobí náměstí teprve od roku 1848.
Velký shluk lidí uvidíte na náměstí každou neděli, neboť se zde pořádá velmi populární bleší trh. Bleší trh se koná na jihozápadním rohu náměstí a seženete zde opravdu hodně zajímavých a neobvyklých věcí. Bleší trh je rovněž sociální záležitosti, neboť se zde potkávají všechny vrstvy madridského obyvatelstva.

Sedmý díl seriálu

Devátý díl seriálu