Španělsko

Pouť do Santiaga de Compostela

čec 05 2013

Pouť do Santiaga de Compostela je jednou z nejznámější křesťanských poutí. V dnešním článku si krátce představíme některé zastávky na této pouti, které se nacházejí na španělském území.


Jak pouť vznikla
Začátky poutě je třeba hledat ve středověku. Roku 813 se našly ostatky svatého Jakuba Staršího. Za tímto nálezem stojí biskup Teodomiro. Ostatky svatého Jakuba byly vyplaveny mořem na španělském pobřeží. Postava svatého Jakuba byla pro středověké Španělsko důležitou oporou, neboť v té době obyvatelé Španělska bojovali proti muslimům a svatý Jakub se v mnohých legendách objevuje na koni, aby španělským křesťanům pomohl. Toto město se stalo nejvýznamnějším poutním místem středověké Evropy.

santiago 001

Detail katedrály v Santiagu foto Černý tulipán


Různé trasy poutě
Existuje velké množství poutních cest do Compostely. Mezi nejznámější však patří francouzská a aragonská cesta. My půjdeme po stopách francouzské cesty a budeme sledovat nejzajímavější městečka na španělském území.
Významná místa na cestě do Compostely
První naše zastávka bude v Pamploně, kde je nádherná gotická katedrála. Pamplona je jednou z prvních poutnických zastávek po zdolání velkých Pyrenejí u městečka Roncesvalles. Katedrála v Pamploně byla postavena ve 12. století a je nádhernou ukázkou gotické architektury.
Další zastávkou je městečko Santo Domingo de la Calzada, kde se nachází historická nemocnice pro poutníky. V současné době je z nemocnice hostinec s ubytováním.
Z dalších větších zastávek do Compostely zmiňme město León, které náleží k hlavním zastávkám křesťanských poutníků. Ve zdejší nádherné katedrále je totiž velmi cenná sbírka katedrálního skla.
Za Leónem je malé město Astorga, ve kterém se poutníci do Compostely rovněž velmi často zastavují. Ve zdejším městě je katedrální muzeum, které vlastní sbírku zlatých a stříbrných liturgických předmětů.
Poslední zastávkou, kterou si zde popíšeme, je Cebreiro, kde stojí kostel z devátého století. Kolem starého kostela je několik velmi starých chýší, které poutníci používají jako přístřešky k přenocování.


Cíl poutě
Cíl poutě do Santiaga je samozřejmě překrásná katedrála svatého Jakuba, která byla postavena v 11. až 12. století. Pokud do cíle dorazíte a ujdete pěšky nebo ujedete na kole aspoň sto kilometrů, dostanete ve městě krásné potvrzení, které si doma můžete zarámovat a pověsit na stěnu.