Španělsko

Památky Madridu VI.

čec 01 2013

V seriálu o madridských památkách se dneska podíváme do kostela Monasterio de las Descalzas Reales, což je nejpozoruhodnější madridský kostel.


Pěkný kostel s krásným interiérem
Kostel Monasterio de las Descalzas Reales je příjemnou a uklidňující oázou v rozpálených uličkách španělského velkoměsta. Tento vcelku nenápadný kostel je cenný především tím, že je pěknou ukázkou architektury Madridu 16. století. Kostel z červených cihel a žuly se nachází na ulici Plaza de las Descalzas 3.

madrid 208

Vstup do kostela foto Černý tulipán

 

Krátká historie kostela
Hlavní podoba kostela pochází z roku 1560, kdy se o přestavbu budovy bývalého paláce rozhodla doňa Juana, což byla sestra španělského krále Filipa II. Ze starého paláce vznikl klášter pro jeptišky a urozené ženy královského dvora. Již od počátku to tedy byl klášter pro velmi urozené a movité lidi. Jelikož byl klášter od samého počátku velmi štědře dotován, nepřekvapí, že v útrobách kostela jsou velmi cenné umělecké předměty.

Popis interiéru kostela
Kostel Monasterio de las Descalzas Reales je takovým malým muzeum umění, neboť vlastní velmi cenná umělecká díla. Na schodišti kostela vás hned může zaujmout cenná freska rodiny Filipa IV. Dalším nepřehlédnutelným uměleckým dílem je bohatě zdobený strop od Claudia Coella a jeho nadaných žáků. Uměleckými díly rovněž překupují postranní kaple kostela, které se vztahují k životu zdejších urozených jeptišek. V hlavní kapli pak narazíte na hrobku doni Juany, která celý klášter založila.
Za hodno obdivu stojí především Gran Sala de Tapices, což je nádherný sál, který má na svých zdech velmi cenné tapiserie. Některé tapiserie dokonce pocházejí z Bruselu, kde byla v té době jedna z největších výroben tapiserií na světě. Jednu takovou tapiserii utkali v Bruselu pro dceru krále Filipa II., Isabel Claru Eugenii. Na tapiserii je výjev Triumf oltářní svátosti, který pochází od předlohy známého vlámského malíře Rubense.

madrid 209

Monasterio de las Descalzas Reales foto Černý tulipán

Praktické informace
Kostel Monasterio de las Descalzas Reales je přístupné široké veřejnosti. Vstupné do kostela stojí sedm euro, snížené vstupné je pak čtyři eura. Ke kostelu se nejrychleji dostanete, když vystoupíte na stanicích madridského metra Sol nebo Callao.

Zajímavosti kostela
Na závěr si ještě prozradíme, co se skrývá za španělským jménem Descalzas Reales, který je v názvu kostela. Tento španělský výraz znamená Královské bosé sestry.

Pátý díl seriálu

Sedmý díl seriálu