Španělsko

Královský palác Aranjuez

čen 24 2013

Španělsko má spoustu nádherných památek, které byly zapsány na soupisku chráněného kulturního dědictví UNESCO. Ačkoli jsou některé méně známé a jiné více, určitě si zaslouží pozornost. Královský palác Aranjuez k nim také patří.

Aranjuez býval letním sídlem španělských králů, dnes je velmi oblíbeným mezi turisty, zvlášť mezi těmi, kteří zavítají do hlavního města Madrid. Aranjuez se totiž nachází pouhých padesát kilometrů jižně od Madridu, takže představuje skvělou příležitost vyjet si na jednodenní výlet a dozvědět se něco o španělské historii. Mimo to je Aranjuez nádhernou ukázkou lidsky přetvořené krajiny, které stavitelé věnovali velkou pozornost.

Aranjuez

Aranjuez v noci - autor: Ángel Serrano Sánchez de León - commons.wikimedia.org

Stavba paláce započala v roce 1561, kdy byl položen základní kámen. Podnět ke vzniku dal španělský král Filip II. Architektem se stal Juan de Herrera, který je také autorem slavného kláštera a královského sídla El Escorial. Než byl celý Aranjuez kompletně hotov, uplynulo několik desetiletí a výsledek takové pečlivé práce i plánování je na první pohled okamžitě znát. Projekt to byl více než náročný a také velice nákladný, o čemž se přesvědčíte během prohlídky sídla. Budete si moci prohlédnout stavební návrhy a výstavu uměleckých sbírek či historického nábytku.

Určitě si nenechte ujít procházku v rozsáhlých zahradách a parcích, které obklopují palác. Každý z nich je ukázkou pečlivé péče zdejších zahradníků i důvtipu architektů. Najdete tu sochy, fontány, živé ploty zastřižené do všemožných tvarů, nekonečné cestičky, aleje stromů či malý vodopád. V létě se tu také často odehrávají koncerty či divadelní představení pod širým nebem.

Zpočátku v Aranjuez žilo jen služebnictvo, které se staralo o údržbu zahrad a samotného sídla. Teprve až v polovině 18. století se do přilehlého města začali stěhovat lidé z okolí. Dnes má Aranjuez okolo padesáti tisíc obyvatel a patři mezi nejkrásnější a nejlépe udržovaná města nejen ve Španělsku. V roce 2001 si Aranjuez po právu vysloužilo zápis do seznamu UNESCO. Prohlédnout si jej můžete každý den kromě pondělí, kdy je palác uzavřen.