Španělsko

Památky Madridu V.

čen 21 2013

V seriálu o madridských památkách se dneska podíváme do dalšího známého madridského muzea, které se jmenuje Museo Thyssen-Bornemisza.


Vznik muzea
Hlavní sbírka Museo Thyssen-Bornemisza je dílem barona Heinricha Thyssen - Bornemisza a jeho syna. Sbírka byla roku 1992 umístěna do paláce Villahermosa z 18. století. Sbírka obsahuje celkem osm set děl, které jsou především ukázkou západního umění od italských renesačních malířů až po expresionismus a pop-art dvacátého století.

madrid 185

Vstup do muzea foto Černý tulipán

Popis muzea
Expozici je rozdělena do dvou pater včetně přízemí. Výstavní sály jsou uspořádány kolem krytého hlavního nádvoří. V druhém patře jsou sbírky italského umění. V prvním patře jsou povětšinou obrazy nizozemských a německých mistrů. V přízemí je pak tvorba dvacátého století.
Mezi nejzajímavější díly sbírky lze zařadit tři mistrná plátna. První obraz se jmenuje Panna Maria v Trní od mistra Petruse Christuse z Brugg. Jedná se o deskový obraz, který holandský mistr pravděpodobně namaloval v roce 1450. Na obraze je výjev Panny Marie, která drží malého Ježíška. Kolem Panny Marie je pak trní, na kterém visí písmenko A, což znamená pozdrav „Ave Maria".
Druhým mistrovským dílem muzea je obraz Harlekýn se zrcadlem od španělského malíře Pabla Picassa. Tento obraz byl namalován v roce 1923 a podle odborníku je na obraze namalován sám Picasso. Třetím mistrovským dílem v muzeu je obraz od Rubense, který se jmenuje Venušina toaleta. Tehdejší ideál krásy v podobě kypré ženy zvěčnil na plátno mistr Rubens v roce 1629.
Vedle těchto tří mistrných pláten je v muzeu Museo Thyssen-Bornemisza mnoho další zajímavých obrazů do mistrů jako byli Vincent van Gogh, Tizian, Edward Hopper nebo Francisco de Zurbarán.

madrid 184

Vnitřek muzea foto Černý tulipán

Praktické údaje pro turisty
Museo Thyssen-Bornemisza najdete na Paseo del Prado 8. K muzeu se nejrychleji dostanete madridským metrem, stačí, když vystoupíte na stanici metra Banco de Espaňa. Museum je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 19 hodiny. Muzeum je nově také otevřeno v pondělí od 12 do 16 hodiny. Vstupné do muzea stojí devět euro, snížené pak přijde na šest euro. Volný vstup do muzea je v pondělí od 12 do 16 hodiny. V muzeu můžete rovněž navštívit zajímavý obchůdek, kdy si může zakoupit barevné publikace o vystavovaných dílech nebo pěkné pohlednice či další zajímavé suvenýry.

Čtvrtý díl seriálu

Šestý díl seriálu