Španělsko

Památky Madridu IV.

čen 17 2013

V seriálu o madridských památkách se dneska podíváme do další známé galerie, která se jmenuje Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia. Vrcholem této galerie je rozměrné plátno do Pabla Picassa, které obdivují návštěvníci z celého světa.


Popis galerie
Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia se nachází v prostorách bývalé hlavní madridské nemocnice. Budovy bývalého madridského špitálu byly postaveny v 18. století.
Začátkem devadesátých let minulého století byla budova galerie značně zrekonstruována. K budově galerie byly například přistavěny dva supermoderní skleněné výtahy. I když budova prošla důkladnou opravou a modernizací, atmosféra starých časů byla zachována.

madrid 174

Vstup do galerie foto Černý tulipán


Hlavní sbírky
Hlavní obrazy v galerii pocházejí od dvou španělských mistrů 20. století, konkrétně od Picassa a Mirá. Hlavním magnetem galerie je pak rozměrné plátno od Picassa, které se jmenuje Guernica. Je to jeden z nejslavnějších obrazů dvacátého století, které je protestem proti hrůzné občanské válce, která se Španělskem prohnala v třicátých letech minulého století. Název Guernica je odvozen od baskického města Guernica-Lumo, které bylo napadeno německými piloty Národního letectva. Obraz se do galerie přestěhoval teprve v roce 1992.
V galerii jsou ještě zastoupena díla dalších významných španělských malířů. Od Salvadora Dalího zde visí zajímavý obraz Krajina v Cadaquésu. Jedná se o obraz, který tento surrealistický malíř namaloval v roce 1923. Velmi poutavým obrazem je malba Nehoda od malíře Alfonsa Ponce de Leóna, který namaloval v roce 1936. Malíř tímto dílem předpověděl svou vlastní smrt při dopravní nehodě, která se přihodila téhož roku.

madrid 172

Jeden ze dvou skleněných výtahu foto Černý tulipán


Artefakty
V galerii nevisí pouze obrazy od známých španělských malířů, ale také různé artefakty. Jeden takový se jmenuje El Espritu de los Pájaros I. a vznikl v roce 1952. Toto dílo z kovaného železa, které je vsazeno do bílého kamene, vytvořil baskický sochař Eduarda Chillida. Tento artefakt můžete vidět ve čtvrtém poschodí galerie, kde jsou k vidění i jeho další díla.


Praktické informace
Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia je otevřeno od pondělí do soboty od 10 do 21 hodiny. Pouze v neděli jsou otevírací hodiny od 10 do 19 hodiny. Vstupné pro dospělého je šest euro. Od pondělka do pátku od 19 do 21 hodiny je vstup do muzea zcela zdarma.

Třetí díl seriálu

Pátý díl seriálu