Španělsko

Památky Madridu III.

čen 11 2013

V seriálu o madridských památkách se dneska podíváme do madridské galerie del Prado, která je jednou z největších a nejprestižnějších galerií na světě.


Vznik galerie
Museo del Prado se nachází v neoklasicistní budově, která byla postavena v roce 1785. Budova byla vybudována na objednávku španělského krále Karla III. Jako muzeum bylo del Prado poprvé otevřeno v roce 1819. Základem muzea byly královské sbírky obrazů a soch. Museo del Prado se může pochlubit především španělským uměním od 12. do 19. století. Hlavní prim pak hrají obrazy od španělských mistrů Velázqueze a Goyi.

madrid 284

Všudypřítomný Goya foto Černý tulipán


Prohlídka galerie
V galerii del Prado jsou obrazy precizně uspořádána podle uměleckých škol. V prvním patře naleznete nejstarší obrazy. Zde je potřeba upozornit zejména na krásný obraz od italského renesančního malíře Fra Angelika, který se jmenuje Zvěstování. Tento obraz je vrcholem rané italské renesance, neboť na plátně se již objevuje hluboká perspektiva interiéru.
Ve druhém patře jsou především Goyovy obrazy. Zde také visí známé obrazy Oblečená Maja a Nahá Maja, které nechybí snad v žádné učebnici o malířství.

madrid 285

Museo del Prado foto Černý tulipán


Nenechte si ujít
Museo del Prado má ve svých útrobách celou řasu mistrovských kousků. Mezi takové kousky je potřeba zařadit obraz ojedinělého nizozemského malíře Hieronymuse Bosche. Jde o známý triptych Zahrada pozemských rozkoší, který mistr apokalyptických výjevů namaloval v roce 1505. Tento pozoruhodný obraz se do dostal do Španělska díky králi Filipu II., který byl vášnivým obdivovatelem nizozemského mistra. Obraz Zahrada pozemských rozkoší znázorňuje velmi osobitým a originálním způsobem ráj a peklo.
Druhým mistrovským kouskem, který galerie Prado vlastní, je manýristický obraz Klanění pastýřů od El Greka. Tento obraz poznáte hned, neboť postavy El Greka mají charakteristicky protáhlá těla. Obraz Klanění pastýřů namaloval El Greko v letech 1612 až 1614 a mělo jít o dílo pro jeho vlastní pohřební kapli.


Praktické informace
Museo del Prado najdete na ulici Paseo del Prado. Nejrychleji se ke galerii Prado dostanete madridským metrem, stačí, když vystoupíte na stanici metra Atocha. Museo del Prado je otevřeno od úterka do soboty od 9 do 19 hodiny. Pouze v neděli jsou otevírací hodiny od 9 do 14 hodiny. Vstupné pro dospělého návštěvníka stojí 14 eura. Snížené vstupné je pak 7 euro.

Druhý díl seriálu

Čtvrtý díl seriálu