Španělsko

Památky Madridu II.

čen 03 2013

V seriálu o madridských památkách se dneska podíváme na historickou madridskou arénu, kde se odehrávají prestižní býčí zápasy, o kterých byl na e-průvodci předešlý článek.


Aréna Las Ventas
Aréna Las Ventas je obyvateli Madridu přezdívána „katedrálou koridy". Stavba velké koridy začala na začátku dvacátých let minulého století a byla dostavěna roku 1929. Za výstavbou koridy stál tehdejší známý toreador José Gómez, který měl přezdívku Joselito. Monumentální stavbu pak navrhl architekt José Espeliu, který se shlédl v novomudéjarské architektuře, která byla známa tím, že v ní byly výrazné prvky muslimské dekorativnosti. Při pohledu na kruhovou stavbu arény zjistíte, že na stavbě jsou typické maurské oblouky a vchody pro diváky mají tvar klíčové dírky. Celá stavba byla postavena z červených cihel. Na fasádě stavby pak uvidíme keramické kachle a heraldické znaky španělských provincií. Aréna má v průměru šedesát metrů a do hlediště vleze 25 tisíc diváků.

madrid 075

Aréna Las Ventas foto Černý tulipán

Býčí zápasy
V aréně Las Ventas se stále konají býčí zápasy, i když v posledních letech se na tyto krvavé býčí zápasy především v zahraničí dívají s velkým nepochopením. Přes tvrdou kritiku ochránců přírody ze zahraničí se býčí zápasy ve španělské metropoli dále pořádají. Vstupné na býčí zápasy je různé, nejdražší vstupenky stojí i přes sto euro. Vstupenky do nejvyšších řad lze však také pořídit i za pět euro. Nejluxusnější lóže je pochopitelně Královská lóže, která je vyzdobená překrásnou arabeskovou výzdobou. Královská lóže má dokonce vlastní koupelnu i výtah.

madrid 088

Okolí býčí arény foto Černý tulipán

Praktické informace
Aréna Las Ventas je každé dopoledne otevřena turistům. Pokud do arény nechcete přijít na býčí zápasy, můžete si arénu prohlédnout během dopoledních prohlídek. Během prohlídky si můžete prohlédnout hlediště arény včetně návštěvy místa, kde toreadoři prohánějí býky. Návštěvníci si rovněž mohou prohlédnout zajímavé Museo Taurino, kde jsou vyvěšeny portréty nejslavnějších toreadorů. V bohaté sbírce muzea jsou vystavěné také meče, bodce a mulety. Zajímavou atrakcí muzea je zakrvácený kostým Monoleta, což byl jeden z nejlepších španělských toreadorů. Vstupné do arény činí pro dospělého deset euro, dítě zaplatí sedm euro. Po prohlídce muzea se můžete vydat do místního obchůdku, kde jsou k dispozici různé suvenýry, které se vztahují k býčím zápasům.

První díl seriálu

Třetí díl seriálu