Španělsko

Býčí zápasy v Madridu

čen 01 2013

Býčí zápasy patří neodmyslitelně ke španělské kultuře, takže návštěva madridské býčí arény patří k hlavním turistickým lákadlům hlavního města Španělska.


Jak se na býčí zápasy v Madridu dostat?
Býčí zápasy se odehrávají ve velké býčí aréně, která se jmenuje Plaza de Toros Las Ventas a najdete ji u stanice metra Las Ventas, která se nachází na lince číslo pět, což je světle zelená linka madridského metra. Býčí zápasy se odehrávají každý den od 19 hodin od května do září.

madrid 121

Býčí aréna Las Ventas foto Černý tulipán

Ceny lístků
Lístky si zakoupíte v hlavní pokladně, která se nachází u hlavního vchodu monumentální býčí arény, která pojme celkem 23 000 diváků. Ceny lístků jsou opravdu velmi pestré, nejdražší lístky stojí od 148, 50 euro do 61,10 euro. Nejlevnější vstupenky pak seženete od 5,20 do 9 euro. Když si koupíte lístek za 5,20 euro, tak sedíte na sedadlech až úplně nahoře arény. Má to své výhody i nevýhody, výhodou je, že máte celou arénu jako na dlani a především sedíte pod střechou, což oceníte především při dešti. Drobnou nevýhodou těchto sedadel je, že pokud svítí ostré španělské sluníčko, svítí vám přímo do očí. Pokud však nechcete sledovat dramatické boje toreadora s černým býkem z bezprostřední blízkosti, kupte si levný lístek, určitě neprohloupíte. Při vstupu na býčí zápasy si ještě za 1,20 euro můžete zapůjčit kožený polštář, který slouží jako pod sedák.

madrid 142

Zápas toreadora foto Černý tulipán

Pravidla býčích zápasů
Býčí zápasy jsou kruté, neboť zpravidla končí smrtí zvířete, vše má však svá přísná pravidla. Během jednoho večera je na programu šest zápasů, takže dychtivý divák uvidí šest různých býků. Začátek zápasů začíná tak, že do arény přijde člověk s tabulkou, na které je napsána váha černého býka. Pak už je do arény vpuštěno černé zvíře, které nahání jednoho z pomocníků toreadora. Pak přicházejí na řadu pikadoři na koních, kteří se snaží zasáhnout býka kopím. Po odvolání pikadorů z arény již přichází samotný matodar, který zápasí s býkem. Zápas končí zabitím býka. Na publiku pak je, jak je matador odměněn. Pokud se divákům zápas líbil, mávají bílými kapesníky.
Během jednoho večera vystoupí celkem tři matadoři, kteří podstoupí dva zápasy. Za jeden večer tak většinou zemře šest černých býků. Během celého roku pak zemře 40 000 býků a několik koní pikadorů, kteří jsou rovněž součástí celého večerní vystoupení.