Španělsko

Památky Madridu I.

kvě 23 2013

Na e-průvodci jsme pro Vás připravili seriál o nejvýznamnějších památkách Madridu. V prvním díle si představíme přepychový královský palác, který býval do roku 1931 sídlem španělské královské rodiny.


Krátké dějiny paláce
Největší přestavbu zažil královský palác v roce 1734. Pustil se do ní španělský král Filip V. Práce na velké přestavbě trvala 26 let, takže celková přestavba byla hotova v roce 1760. Královský palác byl královskou rezidencí do roku 1931. Současný španělský panovník Juan Carlos I. bydlí v mnohem menším paláci na okraji Madridu. Královský palác alias Palacio Real de Madrid je však občasně využíván při státních příležitostech.

madrid 193

Královský palác foto Černý tulipán

Popis paláce
Královský palác je pro veřejnost přístupný, takže je jedním z nejzajímavějších turistických atrakcí Madridu. K vidění jsou zde především bohatě zdobené královské pokoje a reprezentační sály. Mezi nejzajímavější sály královského paláce můžeme směle označit trůnní sál, ve kterém uvidíte dva zlaté a šarlatové trůny. Nad oběma trůny pak visí španělský královský erb. Další velkou atrakcí paláce je rozlehlá jídelna. V jídelně jsou zejména nádherné tapiserie a malby na stropě. Jídelně pak dominuje dlouhý stůl a nádherné lustry.
Nádhernou místností královského paláce je též lékárna, která má nádherně zdobené kameninové zásuvky na léky a byliny. V lékárně je rovněž zajímavá sbírka receptů, které byly předepisovány královské rodině.

Zajímavosti paláce
Královský palác vlastní také obrovskou sbírku historických zbraní. Španělská armáda patřila ve své době k největším na světě. Hlavním klenotem sbírky je pak brnění, které patřilo císaři Karlu pátém.
V královském paláci rovněž visí celá řadu velmi vzácných a cenných obrazů. Nejčastěji zde visí díla od takových mistrů jako byli Goya, Velasquez, Tiepolo, Caravaggio nebo Mengs. Palác také vlastní velkou sbírku porcelánu, tapisérií a hodin.

Praktické informace
Královský palác je otevřen od pondělí do soboty od 9 do 18 hodiny. Pouze v neděli jsou otevírací hodiny od 9 do 15 hodiny. Vstupné pro dospělého je osm euro. Zajímavostí královského paláce je, že ve středu od 18 do 20 hodiny je pro občany Evropské unie vstup do paláce zcela zdarma. Ke královskému paláci se nejrychleji dostanete madridským metrem, stačí, když vystoupíte na stanici metra Opera.

Druhý díl seriálu