Španělsko

Svatostánek Realu

kvě 21 2013

V tomto článku Vás zavedeme do útrob krásného stadiónu, kde hraje své fotbalové zápasy slavný španělský klub Real Madrid. Pojďte na malou procházku do svatostánku Realu, který se jmenuje Santiago Bernabéu.


Krátké dějiny klubu
Dějiny klubu začínají na začátku minulého století. V roce 1902 založili fotbaloví nadšenci tento klub, který se ovšem ještě nemůže honosit titulem Real. Přízvisko Real dostává madridský klub teprve v roce 1920. V tomto roce totiž dostává madridský klub od španělského krále Alfonsa XIII. oficiální právo nosit jméno Real, což znamená „Královský".

madrid 210

Stadion Realu foto Černý tulipán

Stadión Realu
Dnešní stadión Realu byl postaven v roce 1947. Jméno dostává po muži, který pro tento klub celý život dýchal. Byl skvělý hráč a později i prezident Realu. V roce 1912 hrával Santiago Bernabéu v útoku a v roce 1943 se dokonce stal prezidentem klubu. A byl to opět Santiago Bernabéu, který stál u stavby nového stadiónu, který byl slavnostně otevřen v roce 1947 a FIFA ho tehdy prohlásila za nejlepší fotbalový stadión v Evropě. Jméno Santiago Bernabéu nese stadión od roku 1955.
V současné době je stadión Santiago Bernabéu jeden z největších fotbalových stadionů na světě. Pojme celkem 85 000 diváků. Největší zápas, který se na tomto stadionu odehrál, bylo finále mistrovství světa v kopané v roce 1982. Tehdy na zeleném pažitu madridského stadionu stála proti sobě družstva Itálie a Německa. V dramatickém duelu nakonec vyhráli Italové. Další významný zápas se na stadionu Santiago Bernabéu odehrál v roce 2010, kde zde bylo finále Ligy mistrů. Tehdy stály proto sobě týmy Interu Milán a Bayernu Mnichov. Šťastnější byli opět italští příznivci, kteří se mohli radovat z vítězství dva nula.

madrid 219

Stadion Realu foto Černý tulipán

Praktické informace
Stadion Santiago Bernabéu je otevřen i pro širokou veřejnost. Stadion pořádá každý den prohlídky stadionu. Prohlídnout si tak můžete luxusní lóže pro VIP hosty, místnost pro tiskové konference, tribuny, šatny hráčů i jejich lavičky u hrací plochy. V průběhu prohlídky vás také čeká muzeum slavného Realu a obchůdek s nezbytnými suvenýry. V muzeu se můžete na místních obrazovkách donekonečna dívat na nejcennější vítězství Realu Madrid. Vstupenka na stadion pro dospělého činí 19 euro, děti pak zaplatí 13 euro. K stadionu se nejrychleji dostanete madridským metrem, stačí, když vystoupíte na stanici metra Santiago Bernabéu.