Španělsko

Doprava v Barceloně

dub 03 2013

Pokud někdy zavítáte do Barcelony a pojedete na vlastní pěst, pravděpodobně se budete potýkat s problémem, jak se na vámi vybraná místa dopravit. V tom případě pro vás bude tenhle článek užitečným přehledem.

V Barceloně se setkáte s dobře organizovanou městskou dopravou, která vám nabídne spoustu možností. Můžete využít tramvaj, autobus, metro nebo příměstské vlaky. To vše vytváří hustou síť, která pokrývá všechna důležitá místa, takže není problém se někam dopravit. Možná bude ale na některých místech těžší se zorientovat, zvláště ve významných dopravních uzlech, kde se překrývá i několik linek. Není ale třeba se bát, vše je přehledně značeno nejen na místě, ale také v turistických mapách, které naleznete na informacích.

Co se týče jízdného, dobrou zprávou je, že jednotlivá jízdenka, kterou si zakoupíte, platí ve všech prostředcích barcelonské městské dopravy. Jedna jízda vás vyjde na 1,20 € a není nijak časově omezená, platí ale jen pro centrum Barcelony. Za cestu do okrajových částí či jiných měst v okolí si budete muset připlatit. Pokud hodláte jezdit jen po Barceloně, vyplatí se jízdenka T10 na deset jízd, za kterou zaplatíte 6,65 €. Jestliže se rozhodnete riskovat a jet načerno, počítejte s pokutou minimálně 40 €.

Barcelonské taxi

Barcelonské taxi poznáte podle žluté a černé barvy.

Pojďme se na možnosti dopravy podívat podrobněji:

1. Metro – rozhodně nejrychlejší způsob, jak cestovat po Barceloně. Má jedenáct linek, které se proplétají na těch turisticky nejžádanějších místech. Jednotlivé linky jsou barevně značené a popsané, takže se zde opravdu dobře orientuje.

2. Autobus – jezdí docela často, ale málokdy podle jízdního řádu. Metro je určitě lepší variantou, pokud si můžete vybrat.

3. Turistický autobus – tato varianta je dělaná na míru turistům. Jsou tu tři linky se zastávkami na turisticky atraktivních místech. Jednodenní jízdenka vás vyjde na 18 €, dvoudenní na 22 €, získáte s ní také slev na vstupy do některých památek.

4. Příměstské vlaky – pokud se rozhodnete vydat do Barcelony z přímořských letovisek, vlak je tou nejlepší volbou. Nejenže je neskutečně rychlý a pohodlný (vzhledově ho jen těžko rozeznáte od metra), ale jezdí velmi často a přímo podél moře, takže se můžete kochat skvělým výhledem. Navíc se v Barceloně napojuje na síť metra, takže vás zaveze přímo do centra.

5. Taxi – Čechy překvapí, že většina barcelonských taxíků jsou Škody Octavia nebo Superb v černo žlutém provedení. Nečekejte však, že vás jedna cesta vyjde levně.