Španělsko

Montserrat - klášter v horách

bře 15 2013

Jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších poutních míst ve Španělsku je klášter Montserrat. Zdaleka ho nenavštěvují jen věřící, je ideálním místem k výletu i pro ty, kteří se zajímají o turistiku. Klášter se totiž nachází v nádherné lokaci, která je plná turistických stezek a zajímavých míst.


Montserrat je benediktinský klášter, který byl postaven na hoře se stejným jménem. Nachází se asi 60 kilometrů severozápadně od Barcelony ve výšce 750 metrů nad mořem. Obklopují ho překrásné vápencové útvary, díky kterým je klášter atraktivní také pro milovníky horského turismu.


Byl založen na počátku 11. století na počest zjevení Panny Marie. Doposud je v bazilice u kláštera uchována černá madona, La Moreneta, patronka Katalánska, kvůli které jsou věřící ochotní vystát i několikahodinovou frontu. Najdete ji ve výklenku nad hlavním oltářem a pokud se dotknete jablka, které madona drží v ruce, a něco si přejete, do roka se vám přání vyplní. Tak alespoň praví legenda.

klášter Montserrat

Montserratský klášter obklopený vápencovými útvary

Kromě baziliky můžete navštívit také muzeum, kde si můžete prohlédnout některá z děl El Greca, Pabla Piccassa a jiných katalánských malířů. V klášteře také doposud sídlí chlapecký pěvecký sbor a mniši, kterých tu žije kolem osmdesáti, vyrábí tradiční likéry s bylinkovou, ořechovou a krémovou příchutí, které můžete ochutnat a popřípadě zakoupit v obchodě s mnoha suvenýry a dárkovými kolekcemi. Každý den během školního roku si v bazilice můžete poslechnout vyhlášené gregoriánské chorály v podání chlapců, kteří zde církevní zpěv přímo studují. Kromě toho také můžete navštívit trh, kde jsou k zakoupení místní speciality od sýra, vín k salámům po likéry.


Až si prohlédnete hlavní areál se všemi lákadly, doporučuji vyrazit na některou z turistických stezek, které vedou od kláštera na všechny světové strany a zaručeně vám nabídnou úžasný výhled do údolí. Jsou značené podle obtížnosti, na mapách najdete i přibližný počet minut, kolik budete na cestu potřebovat. V některých částech trasy jsou také k dispozici lanovky. Jedním z cílů cesty je také malá kaple zbudovaná ve skále – Capella de Santa Cova.


Pokud někdy zavítáte do blízkosti Barcelony, Montserrat si rozhodně nenechte ujít.