Španělsko

Magická Gotická čtvrť v Barceloně

bře 10 2013

Pokud zavítáte do Barcelony, určitě si nenechte ujít procházku jednou z nejnavštěvovanějších barcelonských čtvrtí, která se katalánsky nazývá Barri Gótic. Český překlad napoví víc – Gotická čtvrť. Magická atmosféra toho místa je neuvěřitelná.

Pokud si Gotickou čtvrť chcete doopravdy vychutnat, doporučuji ji navštívit dopoledne, kdy ještě není takové horko, ani se tu netísní tolik turistů. Gotická čtvrť je totiž plná úzkých křivolakých uliček, které tvoří labyrint, v němž je někdy poněkud problematické se zorientovat a najít skvosty, které skrývá. Kromě typických malých obchůdků a restaurací zde totiž můžete najít opravdu nádherné starobylé stavby.

Do Gotické čtvrti se dá vejít přímo z hlavní barcelonské třídy Las Ramblas, tedy přímo z moderní části do té historické. Náhle se ocitáte ve středověku – v sevření vysokých kamenných zdí, které sem sotva pustí sluneční paprsky, v uličkách tak úzkých, že v nich mohou jít maximálně dva lidé vedle sebe. A pak se před vámi vynoří malé náměstíčko, kostel či katedrála. Co tedy v Gotické čtvrti rozhodně neminout?

Jedním z nejstarších a nejkrásnějších náměstí v Barceloně je Plaça Reial, Královské náměstí. Uprostřed stojí kamenná kašna, kolem jsou vysoké palmy a stinná podloubí.

Palau de la Generalitat je sídlem katalánské vlády, blízko kterého narazíte také na informace pro turisty.

Z významných gotických i starších staveb neopomeňte barcelonskou Katedrálu na Plaça del Rei, kostel Santa Maria del Mar, historickou nemocnici Hospital de la Santa Creu, klášter Santa Maria de Pedralbes a baziliku Eglésia del Pi. Jednou z nejkrásnějších gotických staveb v Katalánsku je také Catedral de Santa Eulália, katedrála svaté Eulálie pocházející z 9. století.

Kostel Santa Maria del Mar

Kostel Santa Maria del Mar

Pokud jste fanoušky moderního umění, určitě zavítejte do Picassova muzea, kde kromě mistrových kubistických děl můžete zhlédnout i obrazy dalších španělských umělců.