Španělsko

Jedinečné jeskyně na Mallorce

bře 08 2013

Na španělský ostrov jezdí lidé hlavně za sluncem, mořem a nádhernými písečnými plážemi. Je proto docela k podivení, že by dobrovolně chodili do temných podzemních slují, kam sluneční paprsky nepronikly už miliony let. Přesto jsou jeskynní útvary na Mallorce oblíbenou turistickou atrakcí. Představíme si některé z nich.

 

Coves d´Artá

Krápníkové jeskyně leží kousek od města Artá (na Mallorce je všechno skvěle značené, zvlášť chytáky na turisty, takže se nebojte, že byste je nenašli). Tento komplex je výjimečný svými rozlehlými schodišti a síněmi. Uvidíte zde spoustu krápníků, které se shlukují do větších seskupení. Nádherný je například dvacetimetrový obr, který roste ze země a již se téměř dotýká stropu. Všechny krápníky jsou nádherně osvíceny, do uší vám navíc hraje podmanivá hudba. Traduje se, že právě zde získal inspiraci Jules Verne pro svou knížku.

 

Coves De Campanet

Campanetské jeskyně se nacházejí kousek od dálnice z Palmy směrem na sever. Opět je všechno přehledně značeno. Jeskyně je poměrně malá, ale určitě stojí za návštěvu. Objevena byla po druhé světové válce a to čirou náhodou – během hledání podzemních zdrojů vody.

 

Coves del Hams

Tyto jeskyně leží asi tři kilometry od města Porto Cristo. Vyznačují se zvláštními tvary krápníků, které připomínají háčky na ryby. To ale není všechno – v těchto jeskynních rostou krápníky opravdu prapodivně – do všech směrů. Vzhůru, dolů, šikmo do strany, jakoby to bylo jedno. Tento unikát spatříte pravděpodobně jen zde. V Coves del Hams se nachází i menší podvodní jezero, na které vám promítnou i menší světelnou a zvukovou show. Tu ostatně uvidíte během návštěvy jeskyň několikrát, obrazy se promítají přímo na stěny rozlehlých síní.

Coves del Hams, Mallorca

Coves del Hams, Mallorca. Autor snímku Petr Christov

 

Coves del Drac

Tento jeskynní komplex je asi nejzajímavější a nejkrásnější. V překladu Dračí jeskynně totiž skrývají největší podzemní jezero na světě. Martelovo jezero, jak se jmenuje, je dlouhé sto sedmdesát sedm metrů a široké třicet metrů. Když vás k němu přivedou, usadíte se do prostorného amfiteátru a shlédnete dechberoucí show. Po vodě totiž připlavou čluny s gondoliéry a vytvoří tak ještě kouzelnější dojem. Pokud máte zájem, můžete se (samozřejmě za příplatek), posadit i vy do člunu a nechat se tak povozit po tomto světovém podzemním unikátu. Zážitek je to určitě nezapomenutelný. A nemusíte se bát – žádné příšery v něm nežijí, jeskynní jezera jsou zpravidla kompletně bez života.