Španělsko

Barcelona: po stopách Gaudího

bře 01 2013

Barceloně se nepodobá žádné jiné město, a to zejména díky Antonimu Gaudímu. Tento katalánský secesní architekt vtiskl španělské metropoli naprosto originální podobu, která každoročně láká tisíce turistů. Gaudí byl totiž nejen génius, ale také podivín, a jeho stavby jsou přehlídkou neopakovatelných prvků, nad kterými lze buď jen kroutit hlavou nebo obdivovat bujnou fantazii autora. Pojďme se tedy společně podívat na nejznámější skvosty, které po sobě Gaudí v Barceloně zanechal.

Chrám Sagrada Familia

Jedním z nejvyhledávanějších míst v Barceloně je paradoxně chrám, který Gaudí za svého života nestihl dokončit. Působí jako z jiného světa. Osmnáct exoticky vypadajících věží se tyčí do výšky a symbolizují dvanáct apoštolů, čtyři evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista. Z každé strany chrámu se návštěvníkům naskytne jiný pohled, který je jedním z mnoha důkazů pestrosti Gaudího architektonických nápadů.
Chrám se začal stavět v roce 1882 a dle Gaudího slov měl být poslední velkou svatyní křesťanství. Poslední svým způsobem zatím je, protože kvůli financování stavby bude práce na chrámu trvat odhadem až do roku 2026, tedy do stého výročí od narození Gaudího. Sagrada Familia se totiž staví jen z darů a příspěvků, jak si to autor přál.

chrám Sagrada Familia, dominanta Barcelony 

Sagrada Familia, dominanta Barcelony

Casa Milà

 Tato kontroverzní budova, která je také známá pod názvem La Pedrera, byla postavena pro bohatou rodinu Milà. Stavba se nesla v duchu komplikací, když se španělské vládě nelíbily některé náboženské symbolické prvky, na kterých Gaudí trval. Nakonec se tato šestiposchoďová budova, v níž nenajdete jediný roh či rovnou zeď a která připomíná mořské chaluhy, stala poslední Gaudího světskou stavbou. V současnosti zde můžete navštívit multimediální výstavu, která přibližuje Gaudího tvorbu i život, a také byt, v němž zůstal zachován architektův secesní nábytek.

Casa Batlló

Tento původně měšťanský dům se po Gaudího přestavbě přeměnil v unikátní stavbu, která opět obsahuje autorův častý prvek – moře a mořský život. Obyvatelé Barcelony tuto budovu také nazývají Dům kostí, protože bílé balkony a pilíře připomínají lebky a kosti. Nechybí ani zdobení mozaikou z barevných sklíček, od žluté a oranžové po zelenou a modrou, což podněcuje fantazii návštěvníků, kteří mají pocit, jako by se ocitli pod hladinou moře. Stejně jako v Casa Milà, ani zde nenajdete rovnou přímku.

Park Güell

Dalším z Gaudího mistrovských kousků je park, který autor nechal vystavět na kopci nad Barcelonou a z kterého je úžasný výhled na město. Z původního plánu vystavět zahradní město se kvůli nesnázím sešlo a nakonec vznikl tento rozlehlý městský park, který přímo vybízí k procházkám a kochání se Gaudího bizarní architekturou. Najdete tu lavičky zdobené barevnými sklíčky, schodiště se známým salamandrem, které vede k Síni sta sloupů. Pod ním se nachází dva domky, v jednom z nich je nyní muzeum věnované Gaudímu. Za návštěvu určitě stojí. 

dva Gaudího domy u parku Guell

 Dva Gaudího domy u parku Güell