Slovensko

Bratislavský hrad je symbolem města na Dunaji

úno 19 2013

Hlavním a největším městem Slovenska je Bratislava. V Bratislavě může turista či cestovatel najít mnohé památky, ze kterých určitě nebude zklamán. Pokud však chcete vidět opravdový symbol Bratislavy a historický klenot, máte vlastně jen jednu možnost.

Na levém břehu řeky Dunaje, která protéká Bratislavou, najdete klenot tohoto města. Památka, která byla zapsána v roce 1961 na seznam Československých národních památek a nyní je na seznamu Národních památek Slovenska prochází od roku 2008 rozsáhlou rekonstrukcí. Cílem této velkolepé akce, je navrátit hradu jeho původní krásu a vzhled a dostat tak Bratislavský hrad do podoby, kterou měl v osmnáctém století.

Tato rozsáhlá rekonstrukce, která zapříčinila přesunutí celé expozice Slovenského národního muzea, měla končit právě v letošním roce. Od roku 2013 jste se tedy mohly těšit na krásný a zrekonstruovaný Bratislavský hrad. Díky rychlé a kvalitní práci restaurátorských firem se ale povedlo celou akci urychlit a Bratislavský hrad se těsně před vánoci, tedy 14. 12. 2011 otevřel veřejnosti. Na slavnostní otevření zrekonstruovaného hradu přišlo neuvěřitelných 20 tisíc návštěvníků.

Otevření hradu veřejnosti provázela i nádherně zpracovaná výstava, kterou uspořádalo Slovenské národní muzeum za podpory Ministerstva kultury Slovenské republiky. Na výstavě jste mohli vidět celou historii hradu, byla připravena krásná publikace a pro nejmenší návštěvníky dokonce animovaný film o historii Slovenského hradu.
Rekonstrukcí prošel celý areál hradu, zejména pak hradní palác s nádvořím, Slovensko tak do rekonstrukce areálu a hradu investovalo nemalou částku a to přes 126 milionů eur. Tato investice je opravdu znát. Celá expozice Slovenského národního muzea je již zpět na hradě a připravena na prohlídku.

Rekonstrukce hradu měla pro vás návštěvníky hned několik pozitivních dopadů. Jedním z nich je obnovení a zpřístupnění suterénu hradu, kde můžete obdivovat nálezy z Velké Moravy a expozici z dějin Bratislavského hradu. Dále pak vybudování krásného výtahu, který ocení zejména zájemci o návštěvu klenotnice. Rytířský sál, nebo li síň ústavy bude i nadále sloužit k významným akcím.

bratislava v noci

Pohled na noční Bratislavský hrad

První poschodí hradu však bude využíváno k potřebám státu, státní návštěvy a další pro Slovenský stát důležitá jednání se budou odehrávat právě zde. Rekonstrukcí prošel i hudební sál. Rozebrat a zrestaurovat se museli i velké varhany v sále, které se skládají z neuvěřitelných 4 tisíc součástí.

Novinkou hradu, nebo lépe řečeno novinkou druhého podlaží bude nová hradní obrazárna. Třetí patro hradu dostane také svou novinku, bude jí expozice Národní historie a expozice národní kultury na Slovensku. Podkroví hradu, které prošlo také rekonstrukcí, bude sloužit jako obsáhlí otevřený depozitář Slovenského národního muzea.

Jak můžete vidět, novinek a zrekonstruovaných expozic je na Bratislavském hradu opravdu mnoho. Pokud k tomu přičteme prohlídku prezidentských prostor a prostor pro vládu, je Bratislavský hrad velmi lákavou památkou a to i pro ty z vás, kteří tento hrad před rokem 2008 již navštívili. Budete li tedy v Bratislavě a budete li mít dostatek času, určitě se na Bratislavský hrad vydejte, nebudete toho litovat. Vždyť rodinné vstupné za prohlídku hradu pro dvě dospělé osoby a dvě děti je pouhých 8 euro. To vám za ty peníze určitě stojí.