Slovensko

Historické centrum Bratislavy

lis 22 2014

Historické centrum Bratislavy již rozhodně stojí za prohlídku. Krásné historické budovy jsou již opravené, takže celé historické jádro září novotou. Jde to opravdu poznat na každém kroku, protože Bratislavu zaplavují zahraniční turisté mnohem více než v minulosti. Zde je několik užitečných tipů, které byste při procházce historickým jádrem Bratislavy neměli opomenout.


Historické jádro Bratislavy zvládnete za pár hodin
Historické centrum Bratislavy není tak velké, takže samotná procházka vám vezme pouze několik hodin. Od dómu sv. Martina můžete kupříkladu jít Kapitulskou ulicí, což je příjemná úzká ulička, která v Bratislavě stojí již od 13. století. Četné historické domy jsou pěkně vyzdobené barevnými freskami, což ovšem velmi často neuvidíte, jelikož ulice Starého Města jsou lemovány restauracemi, které mají venku velké reklamní deštníky, které zakrývají krásu mnohých historických domů.


Michalská brána
Michalskou bránu nic naštěstí nezakrývá, protože zde není žádná restaurace ani kavárna. Michalská brána s bílou věží se nachází nedaleko od Kapitulské ulice a jedná se o jedinou bratislavskou středověkou bránu, která se do dnešních dnů dochovala. Vznikla v druhé polovině 13. století. Pod krásnou Michalskou bránou je na dlažbě k vidění kruhový ukazatel, který turistům poskytuje informace, jak daleko je z Bratislavy do jiných evropských a světových měst.

DSC00926

Centrum Bratislavy foto Černý tulipán


Paláce významných osobností
Když půjdete od Michalské brány Michalskou ulicí, tak se dostanete do frekventované Panské ulice, kde se nachází centrum historického jádra Bratislavy. Panská ulice byla v minulosti skutečně ulicí vlivných pánů a šlechticů. Zde si totiž tehdejší movití pánové a šlechtici stavěli své pompézní domy a grandiózní paláce. Najdete tu tak krásný Pálffyho palác nebo impozantní Keglevičův palác.

DSC00930

Centrum Bratislavy foto Černý tulipán


Čumil z kanálu
Na samém konci Panské ulici se nachází velmi zajímavá socha, která se v poslední době stala nejznámější bratislavskou sochou. Jedná se o bronzovou postavu Čumila s přilbou na hlavě, který zrovna "vylézá" z městského kanálu a zaujatě pozoruje lidi na ulici. Původce tohoto neobvyklého díla sochy je slovenský akademický malíř Viktor Hulík. Bronzová plastika Čumila je natolik populární, že podobné sochy již vznikly i v Bělorusku a v ruském Omsku.