Slovensko

Prezidentský palác v Bratislavě

lis 11 2014

Po Bratislavském hradu je pravděpodobně Prezidentský palác nejzajímavější památkou hlavního města Slovenské republiky.


Nádherná rokoková stavba
Prezidentský palác se původně jmenoval Grasalkovičův palác. Jedná se o krásnou rokokovou stavbu, která pochází z roku 1760. Prezidentský palác je situovaný v samotném centru Bratislavy. Palác nechal postavit chorvatský šlechtic Anton Grasalkovič (Grassalkovich). Grasalkovič byl zároveň úspěšným advokátem a předsedou Uherské královské komory. V polovině 18. století nechal tento vlivný šlechtic postavit tento palác podle návrhů architekta A. Mayerhofera a stal se jedním z nejkrásnějších staveb na území Bratislavy.

DSC00901

Prezidentský palác foto Černý tulipán


Velká oprava paláce
Největší oprava Prezidentského paláce proběhla ve čtyřicátých letech 20. století, protože v té době se zde měl poprvé nastěhovat slovenský prezident. Byl to Jozef Tiso, který v Prezidentském paláci pobýval do roku 1945. V padesátých letech minulého století sloužil palác slovenským pionýrům. Další generální oprava budovy proběhla na začátku devadesátých let minulého století, kdy opět vznikla samostatná Slovenská republika.

DSC00898

Prezidentský palác foto Černý tulipán


Přepychový palác
Přepychový palác byl v minulosti značně vyhledávaným místem společenského života uherské šlechty. Součástí Prezidentského paláce je i velmi rozsáhlá zahrada, která je upravená ve francouzském stylu. Zahrada navazuje na zahradu bývalého letního arcibiskupského paláce. V zahradě je k vidění pomník Johanna Nepomuka Hummela, což byl významný skladatel a bratislavský rodák. Stojí zde i věrná kopie sochy Marie Terezie a fontána Mladost, kterou vytvořil popřední slovenský sochař Tibor Bártfaya.


Sídlo prezidenta Slovenské republiky
V dnešní době je Grasalkovičův palác známý především pod názvem Prezidentský palác, protože se v nedávné minulosti stal sídlem prezidenta Slovenské republiky. První slovenský prezident, který se do Prezidentského paláce nastěhoval, byl v roce 1996 Michal Kováč. Před budovou Prezidentského paláce je pak hned pět stožárů pro vlajky Slovenské republiky, šestá vlajka pak vlaje na střeše paláce. Zajímavostí Prezidentského paláce je alej prezidentů, kde každá hlava státu během své oficiální návštěvy Slovenska zasadí mladý dub.