Slovensko

Pamětihodnosti města Malacky

lis 06 2014

Město Malacky, které na mapě Slovensko najdete třicet osm kilometrů západním směrem od Bratislavy, má několik pěkných a zajímavých historických památek.


Krátký popis města
První písemný dokument, který se zmiňuje o tomto slovenském městě je z roku 1231. V současné době jsou Malacky hospodářským a kulturním centrem Záhorské nížiny. Ve městě, které má něco přes 17 000 obyvatel, můžete navštívit místní renesanční zámek, za kterým se nachází rozsáhlý anglický park. V samotném centru města je pak k vidění barokní kostel, který má poněkud nezvyklou tmavě šedou fasádu. V kryptě kostela jsou ostatky hraběcího rodu Palffyů. Za městem jsou pak docela velké Jakubovské rybníky a rozsáhlé borové lesy, takže návštěvu místních pamětihodností lze spojit s výletem do přírody. Ze sakrálních památek se ve městě můžete ještě obdivovat kapli svaté Anny, která pochází z roku 1880.

DSC00890

Místní synagoga foto Černý tulipán


Místní synagoga v maurském stylu
Nejkrásnější historickou památkou města je však místní synagoga. Synagoga stojí na pozemku, který koupila zámožná a majetná židovská rodina Spitzerů. Výstavní synagoga byla postavena v letech 1886 až 1887. Za výstavbou židovského kostela stojí vídeňský architekt Wilhelm Stiassny, který se však narodil v nedaleké Bratislavě. Židé si však nádhernou budovu synagogy příliš neužili, protože synagoga kompletně vyhořela při rozsáhlém požáru v roce 1899. V roce 1900 však na stejném místě byla postavena zcela nová synagoga, která nese výrazné architektonické rysy exotického maurského slohu. V padesátých letech minulého století budovu židovského kostela získalo město. V současné době zde má své sídlo základní umělecká škola. Část původního interiéru se však zachovala, jde především o krásné litinové sloupy a pozoruhodný dřevěný kazetový strop. Fasáda synagogy byla v nedávno době opravena, takže v současnosti budova bývalé synagogy září světle žlutou a světle červenou barvou.

DSC00895

Místní barokní kostel foto Černý tulipán


Partnerská města
Slovenské město Malacky udržuje kontakty s několika partnerskými městy v Evropské Unii. Jedná se především o partnerství s moravským městem Veselí nad Moravou. Malacky dále udržují dlouhodobé partnerské kontakty s polským městem Žnín a maďarskými městy Albertirša a Sarvaš.