Slovensko

Romantické Bojnice

dub 17 2014

Ve slovenské obci Bojnice stojí pravděpodobně jeden z nejromantičtějších a nejkrásnějších zámků na území Slovenska. Svým vzhledem připomíná francouzské středověké hrady v oblasti řeky Loiry.


Krátké dějiny Bojnického zámku
První písemná zmínka o Bojnickém hradu je ze středověkých dob, konkrétně z 12. století. Šlo o dřevěný hrad, který se postupem doby proměnil v nádherné romantické sídlo. Kamennou podobu dostal hrad ve 13. století. Největší přestavby zažil hrad pak v 16. století, kdy byl majitelem hradu rod Thurzovců. Tento bohatý rod nechal hrad rozšířit a náležitě opevnit. V té době se architektura hradu mění do renesanční podoby. Poslední velké přestavby zde proběhly na konci 19. století, kdy dostal hrad neogotickou podobu. Od roku 1950 je Bojnický hrad ve vlastnictví státu. V roce 1970 se pak stává národní kulturní památkou.

6

Bojnický zámek foto Černý tulipán


Současnost zámku
Bojnický zámek je v současné době otevřen široké veřejnosti. V útrobách zámku bylo zřízeno zajímavé muzeum, které je součástí Slovenského národního muzea. Za prohlídku stojí nejenom vnitřní expozice, ale rovněž rozsáhlý park s krásným romantickým jezírkem. Součástí prohlídky zámku je také „kráterová jeskyně", která se nachází v samém nitru travertinové hory, na které byl hrad postaven. Z mobiliáře zámku je taktéž potřeba vyzdvihnout velmi cenný Bojnický oltář, který pochází z 15. století. Autorem tohoto renesančního oltáře je florentský malíř Narda di Cione. Bojnický oltář je umístěn ve speciální klimatizované místnosti, aby vydržel v dobré kondici i pro další generace návštěvníků.

10

Obec Bojnice foto Černý tulipán


Praktické informace
Bojnický zámek je přístupný denně od června do září. Mimo turistickou sezónu je zámek otevřen každý den mimo pondělí. Zámek je pak uzavřen od listopadu do března. Vstupné do zámku činí pro dospělého návštěvníka 7 euro, pro děti pak 3,50 euro. Prohlídka s průvodcem trvá 75 minut. Zámek Bojnice rovněž nabízí noční prohlídky, v tomto případě trvá prohlídka s průvodcem 90 minut. Noční prohlídka stojí 8 euro, respektive 6 euro. Kdo chce na zámku fotit, připlatí si ke vstupence ještě 2 euro, za videokameru pak 5 euro. Návštěvu tohoto romantického zámku lze jednoznačně doporučit všem věkovým kategoriím včetně dětí.